Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 8251, I, c. 34 B, cit. «ex compendio privilegiorum», Fanusius Campanus.
source date: [917 June 27] [Roma] [XVI]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Dei, amen. Berengarius Romanorum imperator semper augustus &c. Tibi Uguccioni marchioni de Colle filio olim Uguccionis marchionis de Tuscia et tuis posteris perpetuam auctoritatem concedimus atque donamus in nobile feudum infrascripta oppida et castra cum eorum curtibus, territoriis omnibus et rebus, videlicet castrum Collis, castrum Civitellae, castrum Vernae, castrum Pierlis, castrum Passignani, castrum Gherardum, castrum Metrelli, et castrum Favalti cum tota sua montanea, Montis Bruni, castrum Montis Erculis, castrum Cisteinae, castrum Monticellae, castrum Castiglionis, et Cetonae, castrum Ciciani, castrum marchionum civitatis Aretii, castrum Lugnani, castrum Mirani, et castrum Proggi. Te tuosque posteros in perpetuum nostros milites facimus et imperii ab omnibus oneribus vos et vestras terras liberamus in perpetuum, et quod bona vestra possitis semper recuperare nulla praescriptione contradicente, sed non alienare etiam in praecepto imperatoris et regis Romanorum. Et si ulla persona contrafuerit in aliquo huic privilegio, in poena ultimi supplicii puniatur. Et praecipimus quod dictum privilegium sit sigillatum more imperatoris. Datum Romae anno Domini noningentesimo decimo septimo, indictione V, quinto kalendas iulii, anno imperii primo. Locus signi Berengerii serenissimi Romanorum imperatoris. Et ego Vitalis cancellarius dictum privilegium sigillavi, qui Berengerius sic precepit dictis testibus &c.

DD B I, pp. 394-396, Falsificazioni n. XIII

Falsificazione grossolana, non segue nel formulario alcun diploma genuino. Secondo Schiaparelli (DD B I, p. 395), è verosimilmente opera di Alfonso Ceccarelli, noto falsario vissuto nel secolo XVI. Cfr. anche L. Fumi, L'opera di falsificazione di Alfonso Ceccarelli, in Bollettino della Regia deputazione di storia patria per l'Umbria, VIII, p. 213 sgg.