Cremona, Archivio di Stato, Codice ecclesiastico cremonese, Lombardini, c. 22.
source date: [920 September 26] [Pavia] [XVI]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini [nostri] Iesu Christi. Berengarius gratia Dei [rex]. Regie felicitatis est ecclesiis et monasteriis iura restituere aut confirmare. Ideoque [omnium sancte] Dei Ecclesie nostrorum[que] fidelium presentium ac futurorum [industriam nosse] volumus, quod tibi Theobaldo monacho Sancti Petri castri Soncini et tibi Everardo de Dosena monacho de heremo Sancti Zeni in sylva Sancti Martini prope dictum castrum ambo de monachis patris sancti Benedicti et concedimus et maxima nostre largitatis benevolentia confirmamus pro vobis vestrisque successoribus monachis et ecclesie cum hospitio Sancti Petri et de heremo Sancti Zeni omnia bona et privilegia que Mathelda pia fundatrix ecclesie et heremi predicti et vidua Aduloaldi serenissimi Langobardorum regis donavit et concessit et a Rotari et Ariperto regibus confirmata fuerunt, ita ut dehinc quiete et secure possideatis, id est omnia que in circuitu predicte ecclesie Sancti Petri sita sunt, que sufficiunt ipsius ecclesie substentationi, et item in silva Sancti Martini ubi est supradictus heremus Sancti Zeni usque [ad] flumen Ollium et circum heremum per iugera decem et quinque dicte silve. Hec omnia cum omnibus ad se pertinentibus [nostra] regia auctoritate licet vobis confirmare vel ad usum [ecclesie e]t heremi et vestrorum fratrum deinceps perpetuo possidere. Et non sit vobis fas neque ullis vestris successoribus monachis de omnibus [su]pradictis quicquam aliquam partem aut emphiteotam seu quacumque scriptione transcribere nec ordinare nisi more colonico [ad fruges] annuatim persolvendas. Decernimus etiam ut nullus rex, dux, marchio, preinceps, comes, [vicecomes] de his possessionibus quas superius diximus alicui mortalium aliquid [donare vel] in beneficium attribuere presumat. In tali ratione si fuerit quisquam qui hanc [nostram pagin]am confirmationis contradicere temptaverit a nobis statuto damnetur iudicio, scilicet mancusos auri quinquaginta cogatur persolvere, medietatem regie camere et medietatem monachis quibus ausus fuerit molestare iniquus. Et ut [hoc] nostre celsitudinis inviolabile preceptum [firmum] et inconvulsum habeatur in posterum, proprie manus subscriptione anotatum atque, ut mos est, roboratum anulo nostro subtus iussimus sigillari. Signum domni Berengarii (M) serenissimi regis. Iohannes episcopus et cancellarius ad vicem Ardingi episcopi archicancellarii [re]cognovi et subscripsi. [Data] VI calendas octobris, anno incarnationis dominice DCCCCXX, regni domni Berengarii gloriosissimi regis XXXIII, imperii autem V, indictione VIIII. Actum Papie. In Christi nomine [feliciter], amen, amen, amen.

DD B I, pp. 399-402, Falsificazioni n. XV

Documento redatto, secondo Schiaparelli (DD B I, p. 399), non prima del secolo XVI e inserito in un registro di XIII secolo.