Milano, Biblioteca Ambrosiana, Cronaca di San Pietro di Lodi vecchio di Anselmo Vairano, cop. cart. sec. XV, ms. E, 124 sup c. 84 B.
source date: [888] [XII]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Anno domini nostri Yesu Christi DCCCLXXXVIII, indictione VI, tempore Stefani V pape et Girardi episcopi Berengarius rex concessit et confirmavit omnia privilegia suprascripta et dedit LXXX iugera terre apud Lambrum cum capella una in eodem sita, et hoc pro amore Dei et anime sue remedio; et hoc ad peticionem Reitaldi abbatis, sicut legitur in privilegio uno quod sic incipit: «In nomine domini nostri Yesu Christi Dei eterni. Berengarius rex &c.».

DD B I, pp. 403-404, Diplomi perduti n. 1

Berengario re conferma gli antichi privilegi al monastero di San Pietro di Lodi Vecchio (Lodi) e gli assegna un terreno di ottanta iugeri presso il fiume Lambro.