Sarzana, Archivio Capitolare, Codice Pelavicino, f. 58.
source date: [981 July 18] [Campus Circi]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue trinitatis. Otto divina favente clementia imperator augustus. Si petitionibus fidelium nostrorum iustis et rationabilibus divini cultus amore favemus et necessariis proclamationibus aures pietatis nostre accomodamus, et apud deum veniam promereri et nostri imperii vires non ambigimus roborari. Quapropter omnium sancte dei ecclesie nostrorumque presentium scilicet ac futurorum comperiat industria, quia Gottefredus sancte Lunensis ecclesie episcopus ad nostram noticiam venit proclamando de pluribus sue ecclesie iniustis oppressionibus a seculari et publica potestate temere illatis, ita ut, cuntempto amore et timore dei et abiecta a predecessoribus nostris interdicta, districtiones in servos et ancillas faciant pertinentes ad eandem ecclesiam, tributa ab eis angarias et opera census et donaria exigant, quod deo odibile certissime credimus, quia tales violentias apud Christianos non debere fieri procul dubio scimus. Ideoque omnium fidelium nostrorum tam religiosorum episcoporum quam devotorum comitum noverit industria, predictas superstitiones et importunas violentias quas quidam nefario ausu res eiusdem ecclesie invadendo committunt, funditus ab hodierno die et deinceps a sancta Lunensis ecclesia nullus comes vel dux seu quelibet iudiciarie potestatis persona tam in civitate quam in plebibus nec non seu in titulis aliisque ecclesiis ac domibus sive rusticis possessionibus ad eandem sanctam ecclesiam pertinentibus placita tenere, massarios et collonos liberos et servos distringere pignorare angariare, census et redibitiones et donaria aliqua exigere presumat, sed concti homines residentes supra predictas res sancte Lunensis ecclesie quos legalis coactio exigat querere ad placitum, per patronum seu advocatum suum ad placita ducantur, ut legalis diffinitio finem imponat. Hec iam in omnibus liberis et herimanis prefate ecclesie filiis et in eadem diocesi commanentibus massariis et collonis observari omnimodis iubemus, videlicet ut ab eis nec donaria aut redibitiones nec pignorationes vel iniuste districtiones exigantur, verum uniuscuiusque legalis censura exigat ut a patrono suo unusquisque ad placitum ducatur, ne pignorationis occasio aditum rapine predatoribus in aliquo prestet. Insuper et concedimus confirmamus et corroboramus et omnino transfundimus cuncta que per cartarum paginam a ceteris deum timentibus collata sunt predicte ecclesie seu que diligentissima perquisitione et veterum preceptorum antiqua attestatione ex parte regni nostri eidem prefate ecclesie pertinere et per plurima annorum curricula ab ea detineri cognovimus. Confirmamus etiam in comitatu Parmensi corticellam que dicitur Linariclum, et ecclesiam sancti Georgii positam in loco qui dicitur Uariano cum pertinentiis suis, atque ecclesiam sancti Terentii in loco qui dicitur Carrellia, et aliam ecclesiam in loco qui dicitur Uuipilia cum suis pertinentiis, mercatum etiam in plebe sancti Cassiani et alium in plebe sancti Stephani nec non et omnes plebes et cortes, Ameliam videlicet cum castello et curte una, cum omnibus rebus mobilibus et immobilibus servis et ancillis collonis et collonabus aldiis et aldiabus, cun venationibus et piscationibus infra ipsius episcopatus terram habentibus et [confl]uentibus, nominative etiam Campilia cum piscatione et venatione sua. Volumus etiam ut per liberos homines inquisitio facta sit de rebus predicte ecclesie que ab ea iniuste abstracte sunt; quod infra XL et XXX annos tenuit, teneat in vestituram et inantea. Pretera confirmamus decimam VI villarum Uuiffula, Pontula, Ualeburdulasca, Tenirano et Rupinalia, Caustello quam Gualcherius sancte Lunensis ecclesie super Guinebaldum Bobiensis abbatem [in] presentia Karoli imperatoris et legatorum sancte sedis apostolice per iudicium vindicavit. Et ut hec nostra imperialis institutio et promulgata auctoritas nostrumque confirmationis preceptum proprium robor obtineat, iubemus ut, si quis contra hec que in hac pagina continentur, in aliquo agere convictus fuerit, C libras auri optimi componere cogatur, medietatem camere nostre et medietatem pontifici sancte Lunensis ecclesie qui pro tempore fuerit. Et ut verius credatur diligentiusque ab omnibus imposterum observetur, manus illud nostre inscriptione annotavimus et anulo nostro subter insigniri iussimus. Signum domni Ottonis serenissi- (M.) mi et invictissimi imperatoris augusti. Iohannes cancellarius advicem Petri episcopi et archicancellarii recognovi et scripsi. Data XV kal. Aug. Anno dominice incarnationis DCCCCLXXXI, anno regni domni Ottonis secundi XXI, imperii autem eius XIIII, indictione VIII; actum in campo Circi; feliciter amen.

MGH DD O II, pp. 287-288, n. 253.

Ricci 2002.

Cfr. DD B I, pp. 93-95, n. XXXI