Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Archivio Barberini (MGH DD Ka III, pp. 43-44, n. 26)
source date: [880 December 21] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi dei aeterni. Karolus divina clementia rex. Cunctis sancte dei aeclesiae nostrisque fidelibus presentibus videlicet et futuris cognitum fieri volumus, eo quod Liutuardus noster fidelis adiit nostram clementiam et humiliter nostrae pietatis suggessit de quodam abbate Iohanneperto nomine, qui praeesse videtur in monasterio quod dcitur Tolla asserens, quod abbas Deusdedit, qui ante illum praefuerat in ipso monasterio, emerit res quasdam in proprietatem illi coenobio; postea vero neglegentia quadam aliquantae firmitates de illa emptione disperditae sunt. Ob hoc supplicavit nostram clementiam, ut tam ipsas res, quas praefatus abbas Deusdedit per cartulas sive monimina vel quocumque ingenio adquisivit quamque et alias res, quae deo auspice in reliquum adquirere potuerint, sub nostri muntburdi defensionem et perpetuae augustalis praecepti tuitionem suscipere signaremur. Nos autem pro nostrae mercedis intuitu humili supplicationi adsensum prebentes decrevimus per hoc nostrae auctoritatis preceptum, ut nullus ex comitibus gastaldionibus iudicibus seu nostris ministerialibus pro predictis rebus positis in Cadinario, Legrolo, Adilio sive Casa nova ac Uidriano vel aliis locis et rebus ipsius monasterii ubicumque adiacentibus sive positis sive pro his, que iuste adquirere potuerint, contra illos querelare audeat, sed liceat eos quieto et pacifico ordine frui. Si quis autem contra hoc nostrae auctoritatis precepto regia auctoritate edito illos molestare praesumpserit, decem libras auri obrizi componere cogatur, medietatem camerae nostrae et medietatem illis fratribus, quibus molestiam inferre presumpserit. Haec vero nostrae confirmationis praecepto ut per futura tempora ratam ac stabilem optineat firmitatem, manu propria subter ea confirmavimus et anuli nostri impressione adsiggillari iussimus. Signum (MF) domni Karoli serenissimi regis. Deusdedit advicem domni Liutuardi archicancellarii recognovi (SI D). Data XII kal. Ian. Anno ab incarnatione domini DCCCLXXX, indictione XIIII, anno domni Karoli piissimi regis in Francia V, in Italia II; actum civitate Placentia; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD Ka III, pp. 43-44, n. 26.

Questo diploma servì probabilmente da modello per DD B I, pp. 111-114, n. XXXVIII.