Bergamo, Archivio Capitolare, fasc. 13, B.
source date: [899] [911 November 21]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Manifesta causa est mihi Adelberto humili episcopo sancte Bergomensis ecclesie, quia moderno tempore [statui] et ordinavi canonicam in ecclesia Beati Vincenci martiris Christi sita infra ipsam urbem ubi prope est domus ipsius sedis, et statui ibi in ipsa ecclesia ordinarios canonice vivere, et concessi ibi casas et res vel familias ad ipsam canonicam in subsidium eorum fratrum, sacerdotum et relicorum ordinariorum aberi ad eorum refeccionem pro tempore. Mihi coque reges et imperatores per precepta aliquod casas et res et familias in finibus comitatus Bergomensis donevarunt et concesserunt, maxime autem domnus Berengarius rex, qui presenti tempore est, mihi confirmavit et concessit ipsas casas et res vel familias proprietario iure abendum, dignum est exinde in sanctis et venerabilibus locis offerre. Preterito namque tempore mercatum mihi ab eodem domno Berengario serenissimo rege proprietario iure conlatum quod Beati Alexandri dicitur, eo quod eiusdem sacri martiris festivitate iuxta prefatam urbem annualiter perficiatur eisdem canonicis ordi[n]ariis in subsidium quod exinde posset aquiri pro anime prelibati regis nostreque et parentum nostorum remedio devote concessit, modo ego qui supra Adelbertus episcopus... dono et ofero ad ipsam sanctam congregacionem id est ad canonicos ordinarios suprascripte ecclesie Sancti Vincenci.

DD B I, pp. 406-407, Diplomi perduti n. 8b