Milano, Biblioteca Ambrosiana (MGH, DD Lo I, pp. 91-93, n. 22)
source date: [834 June 25] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi dei aeterni. Hlotarius divina ordinante providentia imperator augustus. Quaecumque is conferimus, qui divinis exigunt obsequiis, eius munere id nos rependi non dubitamus, cuius amore ducti hoc nos fecisse credimus. Igitur notum sit omnibus fidelibus sanctae dei ecclesiae et nostris praesentibus scilicet et futuris, quia compensantes fragilitatem sexus Asie abbatissae et deo famulantium feminarum in monasterio D[eodot]e concessimus eis licentiam accipiendi ligna ad materiamina ad questum suarum utilitatum faciendum in Carbonarias, insuper etiam ut liceat eis, ubicumque in Padum vel Ticinum voluerint, piscationem exercere nec non, quando pons destruitur, navem eorum discurrere sicuti et nostram publicam. Unde pro firmitatis gratia circa eund[em s]anctum locum has nostras litteras fieri iussimus, per quas decernimus rateque mansurum sancimus, ut nulla quaelibet persona inde ullo umquam tempore eis quamlibet inferre praesumat molestiam, sed liceat eis per hanc nostram auctor[itat]em in supra dictis suam exsequi necessitatem. Et ut haec auctoritas pleniorem in dei nomine obtineat vigorem, de anulo nostro subter iussimus signari. (C.) Balsamus notarius recognovi et (SR.) (SI. D.) Data VII kld. Iulias anno Christo propitio imperii domni Hlotarii gloriosissimi augusti in Francia II, in Italia XIIII, indictione XII; actum Papia palatio regio; in dei nomine feliciter amen.

MGH, DD Lo I, pp. 91-93, n. 22.

Questo diploma funse da modello per quello del 4 dicembre 881 di Carlo III (MGH DD Ka III, pp. 73-75 n. 45) e quello del 14 aprile 871 di Ludovico II (MGH DD Lu II, pp. 170-171, n. 53).