Milano, Biblioteca Ambrosiana (MGH DD Lo I, pp. 117-119, n. 38)
source date: [839 May 6] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini nostri Iesu Christi dei aeterni. Hlotharius divina ordinante providentia imperator augustus. Oportet imperiali magnitudini prelatis deo famulancium preces obaudire, et quod petierint, amore sanctorum, quorum veneratione loca dicata sunt, ubi greges Christi divina militatione essequi procurant, libenter obtemperare suaque munera erga eadem loca ob participandam retributionem conferre, quia, quanto studiosius hoc quis procurare contendit, tanto misericordia fultus et presentia facilius transibit et eternam beatitudinem felicius capere promerebitur. Igitur cunctorum fidelium sancte dei ecclesie nostrorumque cognoscat solertia, qualiter quedam dicata nomine Asia abbatissa de cenobio, qui dicitur Teodote, qui est dicatus in honore dei genitricis semperque virginis Marie, degens sub regula eximii sanctissimique patris Benedicti petiit piam celsitudinem nostram, ut ob dei reverentiam et anime nostre mercedem ad aucmentum utilitatis eiusdem sancti loci et supplementum necessitatum ibidem deo famulantium quadam terra ibidem necessaria inter murum civitatis et antemuralem conferremus. Cuius petitionem nos anime nostre mercedis proficuam recolentes libenter annuimus effectuosaque deliberatione perenniter mansurum ac nostra auctoritate perfecimus. Sed ut futura per tempora nullam refragationem inde quis inferre valeat, et rerum conlaterationem et ipsis adiacentiis in hac nostra auctoritate inferre decrevimus. Terminia vero de prefata terra hec sunt: de superiori capite a porta, que dicitur Marenca, usque ad turrem ipsius monasterii, ubi est oratorium in honore sancti archangeli Michaelis, cum ingressibus et egressibus suis usque in viam publicam; insuper etiam ex subteriori parte turris iam dicte usque territorium monasterii Senatoris, de uno latere terra ipsius monasterii, de alio latere via puplica, habet in longo pedes numero LXXX et VIII et in lato pedes XXVIIII. Petiit etiam serenitatem culminis nostri, ut et commutationem, quam nostra auctoritate inter se prefata abbatissa nec non et Teutberga de res sancte Marie semper virginis de supra scripto monasterio Deadeo et monasterium novum, que est situm in honore sancte Agathe, congruam commutationem ac rationabilem sub presenti nostra auctoritate confirmaremus ac firmissimo iure ex utraque parte roboraremus, sicuti et fecimus. Precipientes ergo iubemus, sicuti et perenniter mansurum volumus, ut nemo fidelium nostrorum parti prescripti monasterii de his omnibus rebus quolibet in tempore nullam inferre presumat molestiam aut contrarietatem, sed sub omni integritate, sicuti ibidem a nobis concesse sunt et a nostra autoritate condonate, perenniter ibi in utilitate eiusdem monasterii absque cuiuslibet refragationem aut quamlibet inquietudinem permaneant. Si quis autem contra huius nostri precepti securitatem violentiam aliquam aut invasionem inferre temptaverit, sciat se compositurum auri obtimi libras LX, medietatem palatio nostro et medietatem parti eiusdem monasterii. Et ut hec nostra auctoritas pleniorem in dei nomine obtineat vigorem, manu propria subter firmavimus et anuli nostri impressione iussimus insigniri. Signum (MF.) Hotharii serenissimi augusti. (C.) Dructemirus subdiaconus atque notarius advicem Algimari recognovi et (SR.) (SI. D.) Data prid. non. mag. anno Christo propicio imperii domni Chotharii pii imperatoris XVIIII, indictione II; actum Papia palacio regio; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD Lo I, pp. 117-119, n. 38.

Tale diploma sarà ripreso da DD B I, pp. 242-243, n. XC e da MGH DD Lu II, pp. 170-171, n. 53.