Milano, Biblioteca Ambrosiana (DD Km, pp. 297-298, n. 9)
source date: [877 November 20] [Verona]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae trinitatis. Karlomannus divina favente gratia rex. Si circa servos et ancillas dei munificentiam nostrae benignitatis intulerimus, credimus hoc ad animae nostrae salutem efficaciter pertinere. Quapropter cognoscat industria omnium fidelium nostrorum presentium scilicet et futurorum, quia quidam venerabilis vir Heimo episcopus Bellonensis ecclesiae adiit celsitudinem nostram postulans, ut quoddam immunitatis preceptum sorori suae Rihsuindae abbatissae monasterii sanctae Mariae dei genitricis, quod dicitur Theodote situm in urbe Ticinensi, pro diversis utilitatibus eiusdem monasterii fieri iuberemus. Nos vero eius petitiones rationabiles fieri conspitientes hoc immunitatis preceptum prefatae sorori suae conscribere iussimus, per quod omnino determinantes iubemus, ut eadem abbatissa praenominata, soror videlicet iam dicti episcopi et dilecti fidelis nostri, degens sub regula sancti Benedicti id monasterium cum omnibus adiacentiis iure ac legaliter adquisitis usque in finem vitae suae teneat atque possideat. Insuper ergo omnes res, quascumque monasterium idem longo tempore possedit aut postea iuste ac legaliter tam emptione donatione quam fidelium obblatione adquisivit ac deinceps iuste et legaliter adquirere potuerit, tranquillo iure per hoc nostrae auctoritatis preceptum teneat; et ut liceat eidem cenobio secundum regulam sancti Benedicti de propria congregatione abbatissam eligere, sintque cunctas res eiusdem monasterii tam homines quam cetera pertinentia sub regali seu imperiali immunitate defensae, et si necessitas fuerit de rebus et familiis ipsius per inquisitionem regalem rei veritas approbetur. Haec vero omnia, quae prelibavimus et quaecumque antecessores nostri felicissimi imperatores Hlutharius videlicet patruus noster et Hludouuicus consobrinus noster per precepta immunitatis atque illorum confirmationis eidem sancto loco contulerunt, pleniter atque securiter salva omni iustitia eiusdem monasterii per presentem auctoritatem nostram ob amorem dei deique genetricis Mariae nec non et venerabilem petitionem dilecti fidelis nostri Heimonis concedimus atque confirmamus, liceatque eidem sanctae congregationi perpetualiter quiete ac securiter sine ulla molestia et inquietudine pro nobis ac coniuge nostra divinam exorare clementiam. Si quis vero, quod absit, infra dicionem regni nobis a deo dati consistens contra hoc immunitatis ac confirmationis nostrae preceptum insurgere vel irrumpere ausus fuerit, sciat se centum libras auri probatissimi solvendum, medietatem eidem ecclesiae et medietatem palatio nostro. Et ut haec auctoritas nostrae confirmationis atque concessionis inviolabilis permaneat et per futura tempora verius credatur, manu propria subter firmavimus et anuli nostri impressione iussimus sigillari. Signum (MF.) Karlomanni invictissimi regis. Baldo cancellarius advicem Theotmari archicappellani recognovi et (SR. NN.) (SI. D.) Data xii kal. dec. anno Christo propitio i regni domni Karlomanni serenissimi regis Italiae; actum civitate Uerona, indictione xi; in dei nomine feliciter amen.

DD Km, pp. 297-298, n. 9

Si fa riferimento ai diplomi di Lotario I (MGH DD Lo I, pp. 76-78, n. 12) e di Ludovico II (MGH DD Lu II, , pp. 170-171, n. 53).