Milano, Biblioteca Ambrosiana (MGH DD Ka III, pp. 73-75, n. 45)
source date: [881 December 4] [Milano]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae trinitatis. Karolus divina favente clementia imperator augustus. Noverit igitur omnium fidelium nostrorum presetium videlicet et futurorum industria, quia Liutuuardus venerabilis sanctae Uercellensis ecclesiae episcopus adiit celsitudinem nostram postulans, ut quoddam immunitatis praeceptum cuidam feminae nomine Richsuindae abbatissae monasterii sanctae Mariae dei genetricis, quod dicitur Theodote situm in urbe Ticinensi, pro diversis utilitatibus eiusdem monasterii fieri iuberemus. Nos vero eius petitiones rationabiles fieri conspicientes hoc inmunitatis preceptum praefatae abbatissae conscribere iussimus, per quod omnino determinantes iubemus, ut eadem abbatissa degens sub regula sancti Benedicti id monasterium cum omnibus adiacentiis iure et legaliter adquisitis usque in finem vitae suae teneat atque possideat. Insuper ergo omnes res, quoscumque monasterium idem longo tempore possedit aut postea iuste et legaliter tam emptione donatione quam fidelium oblatione adquisivit ac deinceps iuste et legaliter adquirere potuerit, tranquillo iure per hoc nostrae auctoritatis praeceptum teneat; et ut nullus rei publicae minister aut aliquis ex iudiciaria potes[tate] presumere et homines eiusdem [mo]nasterii liberos aut servos inquietare vel loca ad causas audiendas vel freda exigenda vel tribu[ta au]t mansiones vel paratas faciendas [n]ec fideiussores tollendos aut homi[nes ei]usdem ecclesiae tam ingenuos quam servos super terram ipsius commanentes distringendos nec ullas redibitiones aut illicitas occasiones requirendas; et quicquid exinde fisco n[ostro] sperare poterat, in eodem sancto monasterio so[lem]ni et perpetua securitate concedimus. Damus etiam licentiam de silva nostra Carbonaria materiamen ad reparationem ipsius monasterii suscipere ac ligna ad usum ignis habere secundum temporis oportunitat[e]m, et quando necessitas i[mmi]net, navem illius per Padi vel Ticini portum absque ripatico sine alicuius controversia discurrere liceat, et commutationes rerum omnes, quas eiusdem monasterii abbatissae pridem fe[cer]unt, maneant inconvulsae. Concedimus etiam in eodem coenobio, ut iuxta normam regulae sancti Benedicti, cum necessitas pulsaverit, de propria congregatione licentiam eligendi habeant abbatissam, semper quidem sub regis immunitate defense. Quin etiam regia sancimus auctoritate, ut cum necessitas evenerit, de rebus et familiis ipsius monasterii per inquisitionem regalem rei veritas approbetur. Insuper concedimus in praefato monasterio pro mercede animae nostrae vadum unum in Pado ad piscandum, ubi nominatur Caput Lacti, habentem terminum superiorem in Cocuzo Gebidasco, inde percurri[t ad eum] locum, ubi Agonia influit in Padum. Concedimus etiam in praedicto venerabili monasterio insulas iuxta predictam piscationem ex utraque parte Padi quicquid antiquo tempore idem monasterium seu mo[derno optinu]it vel Padus invasit aut in futurum inruperit, de propriis ipsius monasterii rebus fine Nebiasco usque ad fluvium Agonia, deinde ips[e] finis descendit in Padum et a t[er]mino q[ui vocatur] G[ri]nd[o]lado p[ercurrit] in [Melum insitum, deinde] ad portum Caput Lacti, qu[antum idem mo]nasterium preterito tempore optinuit suo iure et nunc optinere videtur seu quod Hludouuicus imperator per suum contulit preceptum. Praecipientes ergo iubemus, ut nem[o fidelium n]ostrorum parti predicti monasterii [de h]is omnibus, quae supra nobis concessa sunt, quolibet tempore ullam presumat inferre molestiam aut contrarietatem, sed sub omni integritate, sicut a nobis concessa sunt et hac auctoritate nostra condonata sunt, perhenniter ibidem ad utilitatem monasterii sine diminutione permaneant. Si quis autem contra huius nostri precepti securitatem violentiam eidem monasterio temptaverit inferre, componat auri optimi libras XXX, medietatem palatio nostro et reliquam medietatem parti eiusdem monasterii. Et ut haec auctoritas nostrae confirmationis atque concessionis inviolabilis permaneat et per futura tempora verius credatur, manu propria subter firmavimus et anuli nostri impressione iussimus sigillari. Signum (MF.) domni Karoli imperatoris. Uualdo notarius advicem Liutuuardi archicancellarii recognovi et (SR.) (SI. D.) Data ii non. decemb. anno incarnationis domini dccclxxxi, indictione xiiii, anno vero imperii piissimi imperatoris Karoli primo; actum ad Mediolanum; in dei nomine feliciter amen.

MGH DD Ka III, pp. 73-75, n. 45

Si fa riferimento al diploma di Ludovico II (MGH DD Lu II, , pp. 170-171, n. 53).