Reggio Emilia, Archivio Capitolare (DD Ka III, pp. 137-138 n. 85)
source date: [883 June 30] [Nonantola (Modena)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomne sanctae et individuae trinitis. Karolus divina favente clementia imperator augustus. Omnibus fidelibus sanctae dei ecclesiae nostrisque presentibus scilicet ac futuris notum sit, qualiter Aaron venerabilis sanctae Regiensis aecclesiae episcopus optulit nobis preceptum divae memoriae Hludouuici imperatoris consobrini nostri, in quo continebatur, qualiter sua roboratione canonicam eiusdem ecclesiae, quam Sigefredus venerabilis eiusdem loci antistes ad usum canonicorum ibidem deo militantium divina inspiratione constituit, reformasset, postulans, ut et nos pro divinae remunerationis premio plenius id confirmaremus. Cuius petitioni libenter assentientes per hoc nostrae renovationis preceptum fieri iussimus, per quod decernimus atque sancimus, ut omnes res, quas praefatus Sigefredus de suis usibus ad utiliorem servorum dei usum transtulit et parti canonicae, quam ipse a fundamentis construxit, cum eccesiis sancti Michahelis archangeli sanctique Peregrini nec non et sancti Faustini atque beati Uitalis seu et conssoris Christi Ambrosii cum omnibus pertinentiis et adiacentiis earum, curticellam quoque atque Riuum frigidum cum omnibus pertinentiis et adiacentiis earum et in Gauassa massaricia duo et unum de parte Eremberti comitis et in Faennio massaricium unum, quod regitur per Traseuertum cum nepotibus suis una cum ipsis famulis, et omnes illas de Dominico presbytero, casas quoque Alberici et Aioaldi de Pineso cum pertinentiis sibi, massaricia etiam Ermenfredi presbyteri atque res Geminiani sacerdotis, quas in Regio vel in Sableta habere visus fuit, alias quoque res, quas Rumoaldus presbyter tenuit, et vineam Leouardo in Prato Pauli sive massaricium unum in Maxentiatico seu famulis in predicta canonica deservientibus, et ea omnia cum plenissima integritate et cuncta quaecumque in futurum a devotis largitoribus inibi deo favente oblatum fuerit, per hanc nostram imperialem institutionem et inviolabilem corroborationem in eadem canonica ad honorem dei, sanctae dei genitricis semperque virginis Mariae absque alicuius retractione stabilita permaneant, nullusque successorum iam fatae sedis ullo umquam in tempore praenominati pontificis ordinationem nostraeque augustalis auctoritatis institutionem promovere aut irrumpere conetur, sed neque commutationem aut libellariam aut precariam absque voluntate ipsorum canonicorum, qui inibi deo deserviunt, quoquo modo facere presumat, sed iuste et legaliter secundum hoc nostrum preceptum et renovationis edictum atque predicti venerabilis pontificis Sigefredi ordinationem ab ipsis canonicis potestative sint possa perpetuisque temporibus maneant inconvulsa, nullusque prefatae sedis episcopus vel alius quislibet pontifex nullusque dux aut comes aut vicecomes vel vicarius seu sculdassio vel missus discurrens aut quislibet minister rei publicae in clericis eiusdem canonicae aut in ipsa canonica vel rebus ipsius canonicae seu in proprietatibus vel domibus aut familiis utriusque sexus seu commenditis vel sedaneis ipsorum canonicorum aliquam violentiam aut contrarietatem aut rerum diminutionem vel rerum invasionem aut familiarum subtractionem inferre presumat, nullusque eos eorumque homines liberos aut seruuos per publica placita ventilet nullusque ab eis aut eorum hominibus liberis aut servis teloneum aut donaria aut publicas redibitiones exquirat aut mansionatica in omnibus eorum terminis accipiat, sintque ab omni publica exactione immunes tam ipsi quam omnes eorum homines liberi et servi libellarii atque felcarii. Si quis autem contra hoc nostrae confirmationis preceptum et defensionis edictum quandoque insurgere temptaverit, noverit se compositurum centum libras auri obrizi, medietatem palatio nostro et medietatem parti eiusdem canonicae. Et haec nostra auctoritas ab omnibus verius credatur diligentiusque observetur, manu propria subter eam confirmavimus et de anulo nostro subter insigniri iussimus. Signum domni (MF.) Karoli piissimi imperatoris augusti. Amelbertus notarius advicem Liutuuardi episcopi et arcancellarii recognovi et (SR.) (SI. 4.) Dat. ii kal. iul. anno incarnationis domini dccclxxxiii, indictione i, anno vero imperii piissimi imperatoris Karoli iii; actum in monasterio Nonantolas; in dei nomine feliciter amen.

DD Ka III, pp. 137-138 n. 85

Si fa riferimento al diploma di Ludovico II (MGH DD Lu II, pp. 108-111, n. 23).