Torino, Archivio di Stato, Libro Verde di Asti, f. 95.
source date: [885 January 11] [Murgula (Bergamo)] [1353]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sancte et individue trinitatis. Karolus divina favente clemencia imperator augustus. Si iustis peticionibus fidelium nostrorum aurem clemencie nostre inclinamus, firmiores ac promciores in nostro credimus esse servicio, insuper ab eterno remuneratore premia eterna percipere. Quapropter volumus esse notum omnibus dei nostrisque fidelibus presentibus ac futuris, qualiter Lituardus reverentissimus episcopus et archicancellarius noster nostre innotuit celsitudini, quod peccatis exigentibus casu inprovise accidente thesaurum sancte Astensis ecclesie, cui Ioseph episcopus preesse dignoscitur, igne crematum fuerat, in quo varia instrumenta cartarum, oblationes videlicet et donationes imperatorum ducum comitum aliorumque sancte ecclesie fidelium, que pro divini cultus amore eidem ecclesie contulerunt, eodem igne conbusta sunt. Super quo idem Lituardus venerabilis episcopus summusque consiliarius noster submissis peticionibus nostram exoravit magnitudinem, quatinus pro dei amore et remedio anime nostre seu coniugis ac prolis nec non pro debita veneracione eiusdem ecclesie, que constructa est in honore sancte Marie semper virginis et sancti Secundi, ubi eius humatum corpus quiescit, nostre auctoritatis munificencia omnia variarum instrumenta cartarum eiusdem ecclesie confirmare dignaremur. Cuius precibus acclinati hoc nostre confirmationis pragmaticum scribere iussimus, corroborantes universa prefate ecclesie cartarum instrumenta, quatenus hac nostra regali institutione omnia pars prefate ecclesie ad suam potestatem dominiumque vindicet, tamquam firmitates et donationes atque oblationes cartarum non fuissent unquam igne combuste. Quam eciam ecclesiam cum universis ad se pertinentibus mobilibus et inmobilibus acquisitis et acquirendis cum servis et ancillis aldionibus et aldianis seu cum omnibus, qui de quacumque parte ad ipsam ecclesiam confugium fecerint, sub nostre tuitionis mundburdo recepimus sanccientes, ut nullus dux marchio comes vicecomes aut quislibet publice partis exactor eamdem ecclesiam aut suos liberos servos vel manentes seu ad eamdem ecclesiam confugium facientes molestare distringere vel pignerare aut inquietare presummat aut eos ad placitum adtrahere vel in ostem mittere aut in eorum mansionibus residere aut curaturam theloneum ripaticum aquaticum stirpaticum erbaticum vel quod ad publicam pertinet funccionem ab eis exigere presummat, sed liceat eidem ecclesie cum omnibus ad se pertinentibus que dici vel nominari possunt quieto ordine permanere et usque in perpetuum illesa persistere et secundum quod episcopo placuerit, qui ibidem pro tempore fuerit, percepta atque gubernata existat et iudicata. Et si culpa sui antecessoris tempore commissa fuerit, ab eodem episcopo non requiratur, sed supra augustali nostro munimine ab his omnibus absoluta et secura semper existat, ita ut nulla publica potestas inibi aut in suis pertinenciis aliquid possit vindicare aut aliquam calumpniam inferre. Si quis autem aliquid contra nostre concessionis ac confirmationis violare presumpserit, censemus eum fore compositurum auri optimi libras centum, medietatem camere nostre et medietatem rectori ipsius ecclesie. Et ut hoc verius credatur et diligencius observetur, manu propria confirmavimus et de anulo nostro subter iussimus insigniri. Signum Karoli (M.) imperatoris augusti. Hernustus cancellarius advicem Lituardi episcopi et archicancellarii recognovi et (SR.) Datum iii id. ian. anno incarnationis domini nostri Iesu Christi dccclxxxiiii, indictione tercia, anno imperii imperatoris Karoli iiii; actum Murgule; in dei nomine feliciter amen.

DD Ka III, pp. 176-178 n. 111