Parma, Archivio Capitolare (DD G L, pp. 16-18, n. VII)
source date: [891 February 21] [Roma]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individue Trinitatis. Vuido divina favente clementia imperator augustus. Omnium fidelium nostrorum praesentium scilicet et futurorum comperiat industria, quia Vuicbodus sanctae Parmensis ecclesiae venerabilis episcopus et archicapellanus et Anscherius marchio dilectique consiliarii nostri petierunt excellentiam culminis nostri, ut dilectissimae coniugi nostrae Ageltrudi et consortem imperii nostri quandam abbatiam quae vocatur Monasterium Reginae in honore sanctae Dei genetricis Mariae constructam, sitam Ticinensi civitate, cum omnibus adiacentiis et pertinentiis iuste et legaliter pertinentibus seu aspicientibus in singulis fundoris et locis iure proprietario illi suisque heredibus pietate nostra in proprium concederemus. Quorum precibus benigno suscipientes affectu, decrevimus ita fieri. Concedimus et perdonamus igitur eidem dilectissimae uxori nostrae Ageltrudi heredibus quoque hac proheredibus suis, sicut superius insertum est, abbatiam sanctae Dei genetricis Mariae iam dictam cum omnibus pertinentiis et adiacentiis iuste et legaliter pertinentibus vel aspicientibus in singulis fondoris et locis, piscariis, servis et ancillis, utriusque sexus familiis, aldionis, aldionabus, ecclesiis, edificiis, cortis, terris, campis, pratis, silvis, pascuis, vineis, pomiferis, coltis et incoltis, mobilibus et immobilibus, aquis aquarumque decursibus, molendinis, vel quicquit ad ipsam abbatiam pertinere dinoscitur, omnia omnino in integrum. Et iussimus ei hoc nostrae auctoritatis preceptum inde conscribi, per quod decernimus atque iubemus, ut deinceps de supranominatis rebus ipsa suique heredes hac proheredes habeant potestatem iure hereditario habendi, tenendi, fruendi, vendendi, commutandi ex nostra imperiali largitate et auctoritate plenissima, sicut lex et iustitia est unicuique homini de suis propriis facere rebus. Quicumque autem contra hoc nostri muniminis praeceptum quandoque ire vel inrumpere temptaverit, aut aliquam violentiam inferre presumpserit, C libras auri optimi culpabilis habeatur in persolvendum, medietatem palatio nostro et medietatem iam dicte Ageltrudi uxori nostre et consortem imperii nostri suisque heredibus hac proheredibus vel cuicumque easdem res ei placuerit distribuere. Et presens hec donatio in sua permaneat firmitate. Et ut haec auctoritas nostris futuris temporibus, Domino protegente, valeat inconvulsa manere, manu propria subter firmavimus, et bulla nostra sigillari iussimus. Signum (MF) domni Vuidonis excellentissimi imperatoris augusti. Goderadus notarius ad vicem Helbunci archicancellarii recognovi et subscripsi. (SR). Data VIIII kal. Mar. , indictione VIIII, anno incarnationis Domini DCCCXCI, regnante domno Vuidone in Italia anno regni eius III, imperii illius die prima. Actum Roma. In Dei nomine feliciter, amen.

DD G L, pp. 16-18, n. VII

Parte del testo sarà ripreso in DD B I, pp. 65-68, n. XXII.