Parma, Archivio Capitolare (DD G L, pp. 92-94, n. IX)
source date: [898 July 27] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae Trinitatis. Lanbertus divina favente clementia imperator augustus. Convenit imperiali arbitrio ut sacerdotum Deo famulantium res iuste quocumque modo adquisite ita ab ipso corroborentur, ut postmodum a calumniosis et pravis personis nequaquam auferri possint. Igitur omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostorumque presentium scilicet et futurorum comperiat sollertia, quod canonici sanctae Parmensis ecclesiae per Amolonem venerabilem episcopum archicancellarium nostrum petierunt nostram clementiam, ut ecclesias, cappellas, curtes cum massariis et omnibus ibi adherentibus vel pertinentiis in finibus Parmensis et Regiensis parroechiae sitas, quae quondam a Vuibodo Parmensi episcopo et Vulgunda Deo dicata possessae et illorum dominio detentae probantur et legaliter in potestate praedictorum canonicorum quocumque modo aut undecumque devolutae per paginam scriptionis noscuntur, nostro eas corroborassemus et confirmaremus edicto. Quorum petitionibus pio affectu pro omnipotentis Dei et eiusdem genitricis beatae Mariae debito amore consulentes, iussimus eis hoc nostrum fieri praeceptum, per quod tam ecclesias, capellas quam curtes cum massariis et omnibus sibi subditis et pertinentiis in finibus Parmensis et Regiensis vel in circuitu locatas, quas Vuihbodus episcopus et Vulgunda Deo dicata in ius et dominium per paginam scriptionis et legitimam vestituram habuisse et tenuisse dinoscuntur, et de ipsis videlicet Vuihbodo episcopo et Vulgunda quomodocumque aut undecumque per legitimam firmitatem et scriptionem in dominio et potestate ipsorum canonicorum integriter pervenisse manifestum est, nostra imperiali auctoritate in integrum, ut dignum est, praedictis canonicis firmamus et conservamus, sicut ab ipsis Vuihbodo et Vulgunda eis traditae sunt, ut nulla magna parvaque persona temere in parte vel in toto se intermittere praesumat absque legali iudicio vel sacri palacii nostri diffinitione. Si vero quisquam invasor aut temerator hanc nostram auctori[tatem] parvipendens praesumptiose violare temptaverit, cognoscat se secundum capitulare nostrorum antecessorum regum et imperatorum districte iudicandum, et insuper sulviturum triginta libras auri optimi, medietatem palaci[o nost]ro et medietatem ipsis canonicis quibus violentia illata fuerit. Verum ut haec nostrae concessionis veritas stabilius certiusque credatur et observetur, manu propria subter firmavimus, et anuli nostri inpraessione insigniri iussimus. Signum domni (MF) Lanberti serenissimi imperatoris augusti. Englinus cancellarius iubente domno Lanberto imperatore recognovi et subscripsi (SR) (SI D). Data VI kal.aug., annu incarnationis Domini DCCCXCVIIII, domni quoque Lanberti piissimi imperatoris VI, indictione I. Actum Papie urbe Ticinensi. In Dei nomine felicieter, amen.

DD G L, pp. 92-94, n. IX

Funse da modello per il diploma di Berengario del 19 febbraio 921 (DD B I, n. CXXXIV).