Modena, Archivio Capitolare, Fondo Diplomatico, A.09.XXVII
source date: [898 September 30] [Marengo (Alessandria)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine sanctae et individuae Trinitatis. Landbertus divina favente clementia imperator augustus. Dum locis divino cultui mancipatis ob divinae servitutis amorem opem congruam ferimus, et regum morem decenter implemus, et apud Deum profuturum nobis non diffidimus. Igitur omnium fidelium sanctae Dei Ecclesiae nostorumque presentium scilicet et futurorum noverit industria, qualiter interventu Amolonis venerabilis episcopi nostri archicancellarii suggessit nostrae celsitudini Gamenulfus sanctae Mutinensis ecclesiae episcopus, quatenus nostrae auctoritatis precepto confirmaremus cuncta munimina atque possessiones iuste et legaliter ad eandem ecclesiam pertinentes. Cuius precibus assensum prebentes, omnia monasteria, xenodochia, ecclesias baptismales cum omnibus suis pertinentiis ad suprascriptam ecclesiam stabilimus perpetuo robore, eam recipientes sub nostrae tuitionis mundburdo. Concedimus etiam, ut iuxta morem aliarum ecclesiarum res predictae ecclesiae per idoneos homines et veraces omni tempore inquirantur et ad plenissimam usque deducantur iustitiam. Nec non etiam condonamus eidem ecclesiae, ut deinceps servi aut cartulati ad eandem ecclesiam iuste pertinentes nullum censum publicae parti persolvant, sed liceat eis quieto ordine vivere et ipsi suae ecclesiae deservire. Nullusque comes aut iudex publicus vel quislibet rei publicae procurator ad causas iudiciario more audiendas in monasteriis, xenodochiis aut ecclesiis baptismalibus resideat, et homines tam clericos quam et laicos, villas et agros seu reliquas possessiones, quas moderno tempore in diversis locis aut territoriis nostrae potestatis iuste et legaliter quieto ordine pars ipsius ecclesiae tenet, ad freda vel tributa exigenda, aut mansiones aut paratas faciendas, aut fideiussores tollendos, aut homines ipsius ecclesiae tam ingenuos quam et servos super terram ipsius commanentes distringendos, pignerandos, nec in hostem ducendos, nec ire cogendos, nec ullas redibitiones aut inlicitas occasiones requirendas, quibus in aliquo eadem ecclesia sibique subiecti aliquod iniuste patiantur incommodum, quisquam temerarius existat. Sancimus etiam pretaxatae ecclesie, iuxta antecessorum nostorurm decreta, loca, in quibus predicta civitas constructa est, ita nostrae auctoritatis precepto stabilia maneant, cum cancellariis quos prisca consuetudine prefata ecclesia de clericis sui ordinis ad scribendos suae potestatis libellos et fiothecarios habuit. Vias quoque, pontes, portas et quicquid antiquo iure eidem civitati a procuratoribus rei publicae solvebatur; idest ubicumque vias, pontes, portas in sua terra habuerit, nostra vice liberam capiendi debuit ex eis censum habeat potestatem. Et liceat ei fossata cavare, molendina construere, portas erigere et super unum miliarium in circuitu ecclesiae civitatis circumquaque firmare ad salvandam et muniendam ipsam sanctam ecclesiam suamque constitutam canonicam, et aquam aperire et claudere, absque ulla publica contradictione ut sub nostrae tuitionis defensione idem presul cum suis omnibus permanens pro nobis omnipotentem Deum valeat exorare. Si vero inter commanentes firmata fuerint testimonia ad res eiusdem ecclesie rapiendas et pars prefatae ecclesiae reclamaverit quod pro huiusmodi causa iustitiam habere non possit, si negare hoc aut sacramento purgare voluerint, approbare, ne sub hac occasione ecclesia dampnum incurrat. Si quis autem hanc nostre preceptionis auctoritatem temerarius infringere temptaverit, sciat se compositurum auri optimi libras XXX, medietatem palatio nostro et medietatem sepe dictae ecclesiae. Ut quoque verius credatur et diligentius ab omnibus observetur, manu propria subsignavimus, nostroque anulo iussimus insigniri. Signum (MF) domni Landberti piissimi imperatoris augusti. Andreas notarius ad vicem Amolonis archicancellarii recognovi et subscripsi (SR) (SI D). Data anno incarnationis Domini DCCCXCVIII, domni quoque Landberti piissimi imperatoris VII, pridie kal.octobris, indictione II. Actum Marinco. In Dei nomine feliciter, amen, amen.

DD G L, pp. 96-99, n. XI.

Lodovico Media Library: https://lodovico.medialibrary.it/media/schedadl.aspx?id=9324bc98-ed79-4067-9f96-cdcbfdf20df1

Funse da modello per il diploma di Berengario del 7 dicembre 898 (DD B I, n. XXIV).