Milano, Biblioteca Ambrosiana (MGH DD Arn, pp. 209-211, n. 139)
source date: [895 December 1] [Pavia]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine sanctae et individuae trinitatis. Arnolfus divina favente clementia rex. Noverint omnes fideles nostri presentes atque futuri, quia Adalpero venerabilis sanctae Augustensis ecclesiae episcopus adiit celsitudinem nostram postulans, ut quoddam immunitatis praeceptum cuidam femine nomine Rihsinda abbatissae monasterii sanctae Mariae dei genitricis, quod dicitur Theodote situm in urbe Ticinensi, pro diversis utilitatibus eiusdem monasterii fieri iuberemus. Nos vero eius petitiones rationabiles fieri conspicientes hoc immunitatis praeceptum praefate abbatissae conscribere iussimus, per quod omnino determinantes iubemus, ut eadem abbatissa degens sub regula sancti Benedicti id monasterium cum omnibus adiacentiis iure et legaliter adquisitis usque in finem vitae suae teneat atque possideat. Insuper ergo omnes res, quascumque monasterium idem longo tempore possedit aut postea iuste et legaliter tam emptione donatione quam fidelium oblatione adquisivit ac deinceps iuste et legaliter ad[quire]re potuerit, tranquillo iure per hoc nostrae auctoritatis praeceptum teneat; et liceat eidem caenobio secundum regulam sancti Benedicti de propria congregatione abbatissam eligere, s[intque] cuncte res eiusdem monasterii tam homines quam caetera pertinentia sub regali seu imperiali immunitate defense, et si necessitas fuerit de rebus et familiis ipsius per inquisitionem regalem rei veritas approbetur. Haec vero omnia, quae praelibavimus et quecumque antecessores nostri felicissimi imperatores Lotharius videlicet et Hludouuicus nec non bone memoriae Karlomannus genitor noster per praecepta immunitatis atque illorum confirmationis eidem sancto loco contulerunt, pleniter atque securiter salva omni iustitia eiusdem monasterii per praesentem auctoritatem nostram ob amorem dei deique genitricis Mariae nec non et venerabilem petitionem dilecti fidelis nostri Adalpero concedimus atque confirmamus, liceatque eidem sanctae congregationi perpetualiter quiete ac securiter sine ulla molestia et inquietudine pro nobis ac coniuge nostra divinam exorare clementiam. Si quis vero, quod absit, infra ditionem regni nostri nobis a deo dati consistens contra hoc immunitatis ac confirmacionis nostrae praeceptum insurgere vel irrumpere ausus fuerit, sciat se C libras auri probatissimi solvendum, medietatem eidem ecclesiae et meditatem palatio nostro. Et ut haec auctoritas nostrae confirmationis atque concessionis inviolabilis permaneat et per futura tempora verius credatur, manu propria subter firmavimus et anuli nostri impressione sigillari iussimus. Signum domni Arnolfi (MF.) invictissimi regis. Uuiching cancellarius advicem Theotmari archicappellani recognovit et (SR. NN.) (SI. 3.) Data kalendarum decembrium die anno incarnationis domini DCCCXCV, indictione XIII, anno regni Arnolfi regis VIII; actum Papie; in dei nomine feliciter amen. (C.) In nomine sanctae et individuae trinitatis.

MGH DD Arn, pp. 209-211, n. 139

Questo diploma riprende MGH DD Lo I, pp. 76-78, n. 12, MGH DD Lu II, pp. 170-171, n. 53, DD Km, pp. 297-298, n. 9.