Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, II, n. 210, p. 640)
source date: [948 March] [Capua (Caserta)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Nos Landolfus divina ordinante providentia Langobardorum gentis princeps tam presentibus quam et futuris cognitum facimus quia, sicut paene omnibus notum est monasterium Sancti Benedicti Monte Casino captum fuit a Sarracenis et igne crematum, ubi perierunt omnia precepta et scriptiones quas ipse monasterium habuit de rebus et substantiis per singula loca, et dum non habentur ipsa precepta et scriptiones, surrexerunt multi mali homines Deum non timentes qui volunt subtrahere ipsas res et substantias de sub potestate ipsius monasterii. Propterea Magelpotus venerabilis abbas exoravit nostram clementiam, ut in eodem monasterio concederemus omnes res et substantias qualitercumque seu quomodocumque possedit et possidet pars ipsius monasterii. Cuius precem pro Dei amore et beati Benedicti exaudientes, quam et pro mercede anime nostrae, concedimus et confirmamus in eodem sancto monasterio omnes res et substantias quantascumque in quibuslibet modis per singula loca tenuit, possidit et possidet pars ipsius monasterii. Necnon et concedimus et confirmamus in predicto monasterio fundos et terras quantos et quantas pars ipsius monasterii pertinentes habuit in Liburia, loco qui nominatur ad Trefone, seu et quantum sacri nostri Palatii pertinet per totas fines de eodem loco Trefone. Predicta vero omnia qualiter superius leguntur in eodem sancto monasterio concedimus et confirmamus habendi ac possidendi sine ullius comitis, castaldei, iudicis aut cuiuscumque persone contradictione vel inquietudine, sed perpetuis temporibus habeat et possideat ea omnia pars ipsius monasterii iure quieto. Scripsi ego Petrus notarius ex iussione supradicte potestatis in anno nono principatus eius, mense Martii, indictione VI. Actum in civitate Capuana.

Gattola 1974: 84; Voigt 1902, n. 141.

Bloch 1986, pp. 750-751, 1347.

Il principe Landolfo II, su richiesta di Magelpoto, concede e conferma a Montecassino tutti i possedimenti, e in particolare quelli del Locus ad Trefone in Liburia, con i beni del palazzo siti nella stessa località. Una sintesi è in CMC, I, 60.