Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, II, n. 204, p. 623)
source date: [900 August] [Salerno]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris Iesu Christi, Nos Vvaimarius in Dei nomine princeps, et imperialis Patricio et Quaimarius divina previdentia Langobardorum gentis princeps, motus Dei omnipotentis misericordia, quam et pro remedium animae mee et ex gentis nostrae salvationem atque per rogum et postulationem Ragemfrid medico et Ermenaldi presbyteri oratori nostro, concessimus in monasterio S. Benedicti, ubi nunc, Deo favente, modo domnus Leo Abbas preesse, integra curtem illam de locus Rota, qui fuit Adelferius Roffrid, quod ad vivendum reliquit Rodelchisae, qui fuit uxor eius, defuncta tum ipsa Rodelchisa, omnia illius rebus et facultatibus per gradum subcessionis legibus, obvenit Roderis filius Gaidoni, qui fuit nepotes ipsius Rodelchisae, omnia tum rebus substanciam ipsius Roderis legibus ad sacrum nostrum Palatium pervenit potestatem, pro eo quod in consilio mortis nostrae consiliatus fuit. Deinde pro nostrae salutis animae predicta curte de Rota cum casis, et sedimen suam et territoriae arbusta, vineis, castanieta, quertii, et a monte quam et in plano, cum viis et aquis, cum servis et ancillis et cum omnia ex ipsa curte pertinentibus, qualiter ipsa nominata Rodelchisa eas tenuit vel dominavit, sic totum in integrum in prefato suprascripto monasterio pro nostrae salutis animae offeruimus, in eam videlicet racionem, ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum præceptum ea quae prelegitur prefato suprascripto monasterio et eius abbatibus vel rectores securiter et firmiter possideant, et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldeis vel a quibuscumque agentibus partibus ipsius monasterii abeant aliqua molestia aut requisitionem, sed in perpetuis temporibus firmiter habere et possidere valeatis. Quod vero preceptum concessionis ex iussonem superscriptae potestatis et per eorum demandationem quod scripsi ego Ursus notarius. Actum Salerno de anno vicesimo quarto et octavo anno ipsorum principibus, mense Augustus, tertia indictione.

Voigt 1902, n. 89.

RPD, II, p. 623.

I principi Guaimario I e II, a richiesta del medico Ragemfriso e del sacerdote Ermenaldo, concedono a Montecassino e all’abate Leo la curtis di Rota appartenuta a Roffredo, lasciata in usufrutto alla moglie Rodelchisa, poi passata a suo nipote Roderiso e infine confiscata per tradimento. Riassunto in CMC, I, 51.