Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, II, n. 207, p. 634)
source date: [943 January 30] [Benevento]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Baldoinus abbas quintus et XX. Sub eius tempore monasterium Sanctae Sophiae de Benevento principum violentia ab hoc cenobio subtractum est. Unde domnus Marinus papa et domnus Agapitus papa scripserunt prephatis principibus ut idem monasterium nostro abbati sine aliqua mora ex integro restituerent. Cuius imperio parens, confestim Atenulfus princeps et ipsum monasterium abbati nostro reconsignavit et per hoc preceptum confirmavit. In nomine Domini Dei salvatoris nostri Iesu Christi aeterni. Landolfus et Atenulfus et Landolfus divina ordinante providentia Langobardorum gentis principes. Cum principali excellentia petitionibus dilectorum suorum iuste petentibus clementer favet, quapropter noverit omnium fidelium nostrorum presentium scilicet ac futurorum sagacimus quoniam nos Atenolfus misericordia Dei princeps, pro mercede et redemptione anime nostrae, quam et per rogum Baldoin venerabilis abbatis karissimo patri nostro, concessimus atque confirmamus in ipso sacratissimo coenobio Beati Benedicti, ubi ipse prefatus venerabilis abbas preesse videtur, integrum ipsum monasterium Sanctae Sophiae cum omnibus suis pertinentiis, sicut a domino Arechiso glorioso principe ibi offerta atque concessa sunt, vel omnia et in omnibus quantum a singulis principibus antecessoribus nostris ibi offerta atque concessa sunt, ita ut neque a comitibus, gastaldeis seu iudicibus nostris, neque a nullo quempiam hominem habeat exinde predictum coenovium aut eius rectores quamcumque molestationem aut contrarietatem, sed a presenti et deinceps perpetuis temporibus predictum sacrum cenobium eiusque rectores habeant et possideant iam dicta omnia in requiem, faciendo exinde quod voluerint in supradicta ratione, quemadmodum predicti nostri antecessores gloriosi principes instituerunt atque disposuerunt. Porro ut hoc quod iubemur ab omnibus immobiliter observetur, manu propria scripsimus et anulo nostro iussimus sigillari. Signum domni Atenulfi principis. ATENOLFVS. Ursus clericus et scriba ex iussione supradictae potestatis scripsi. Data IIIo kalendas Februarias in anno quadragesimo IIIo principatus domni Landolfi gloriosi principis et Xo anno principatus domni Atenulfi et quarto anno principatus domni Landolfi filii predicti Landolfi gloriosi principis, indictione .Ia. Actu Beneventi in sacro Palatio.

Cuozzo, Esposito 2018: 378-380, n. 4; Leccisotti 1965: 70, n. 31; Voigt 1902, n. *138.

CSS, pp. 97-99.

Il principe Atenolfo III, anche a nome di Landolfo I e di Landolfo II, su richiesta dell’abate Baldoino, conferma a Montecassino il monastero di S. Sofia di Benevento, donato dal principe Arechi II. Riassunto in CMC, I, 58. Indicazione dell'anello con sigillo.