Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, II, n. 208, p. 636)
source date: [943 January]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

NNos Atenulfus divina ordinante providentia Langobardorum gentis princeps, per rogum Baldoin venerabili abbati karissimo patri nostro, concessimus in aecclesia sancti Benedicti, que est cella in loco Caudi, hos homines libertis: Leonem, Bernardum, Lupum, Carrarum, Iohannem, Silbum, Iohannem, Stefanum, commorantes in pertinentia de predicta caella. In ea videlicet ratione illos in predicta cella iam dictos homines concessimus, ut nec comes, nec gastaldeus, nec iudex, nec ullus nostri principatus subiciens illos tangere aut molestare in aliquo presumat, aut in angariam, aut in hoste, aut in quocumque servitio publico illos minare audeat, et nec censum, nec dationes, nec pensiones, nec ullum servitium ab eis existere querat, sed ab omni exactione publica securi et quieti maneant amodo et deinceps perpetuis temporibus, et quanti homines extranei qui non sunt de nostris finibus in pertinentia de predicta caella venerint ad habitandum, similiter sub ista defensione. Ex iussione predicte potestati scripsi ego Ursus clericus et scriba in anno decimo principatus eius, mense Ianuario, indictione prima. Maielpotus abbas XX(s) VI(s). Hic recepit a predicto principe preceptum in hunc modum continentem.

Voigt 1902, n. 139.

Bloch 1986, pp. 863, 1347.

Il principe Atenolfo III, a richiesta di Baldovino abate di Montecassino, offre alla cella di S. Benedetto di Caudi sette liberti, esenti da ogni servizio pubblico, come i forestieri che si insedieranno sulle terre della cella. Riassunto in CMC, I, 58.