Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, II, n. 213, p. 653)
source date: [980 January 27] [Benevento]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini salvatoris nostri Iesu Christi Dei eterni. Pandulfus et Landulfus filius eius divina ordinante providentia Langobardorum gentis principes. Cum principali excellentia petitionibus dilectorum suorum omnibus iuste petentibus clementer favet, quapropter noverit omnium fidelium nostrorumque presentium scilicet ac futurorum sagacitas quoniam venerabilis Aligernus abbas monasterii beati Benedicti situm in castro Monte Casino nostram deprecavit excellentiam, ut pro amore Dei nostreque patriae salvatione concederemus atque confirmaremus in eius sancto monasterio cuncta qualiter hic inferius declaratum habendum iure quietum, de quibus petiit ut a nostra eximietas in eodem suo venerabili monasterio munitionem a nostra pietas fieri. Et ne eiusdem religiositatis eius inaudita fieret postulatio, usquequaque ascensum prebentes, hos nostrae munitionis apices exinde in eodem venerabili monasterio fieri iussimus, per quos omnino sancimus et perpetualiter per presens hoc nostrum roboreum preceptum concedimus atque firmamus in eodem sancto monasterio integram aquam fluvio Laureo ex civitate Lisina, ab ipso loco unde exiet et usque ubi mittet in ipso loco, cum alveo et ripis et suis pertinentiis, ad molina faciendum et piscaria habendum, insimul cum ipsa foce et piscaria ad Sanctum Focatum subditum quod monasterii. Insimul concedimus et confirmamus in eodem sancto et venerabili monasterio integre ipse casae de intus eadem civitate Lisina cum horta et terris a foris, de quantum in eodem monasterio pertinet et de quantum inde ad sacrum nostrorum Palatium pertinet. Haec autem omnia in supradicto sancto loco concedimus atque confirmamus habendum et possidendum, ea etenim sanctione, quatenus amodo et deinceps nostris et perpetuis temporibus omnia suprascripta pars eiusdem monasterii eiusque rectoribus habere et possidere debeant sine ullis comitis, gastaldei seu iudicis nostris vel cuiuscumque personae aliqua contradictione a nemine aliquod contrarium exinde in eodem sancto venerabili loco ingerente, sed securiter inde rectores quod monasterii omnia facientes quod voluerit. Siquis autem hanc nostram principalem concessionem atque confirmationem violare atque removere presumpserit, sciat se esse compositurus esse auri purissimi libras decem, medietatem ad partem eiusdem monasterii et medietatem sacro nostro Palatio, et haec nostra concessio atque confirmatio firma et stabilis ad partem eiusdem monasterii in perpetuum maneat. Ut autem haec nostra concessio atque confirmatio ab omnibus immobiliter observetur, manu propria scripsimus et anulis nostris subter iussimus sigillari. Signum domni Pandolfi principis. PANDOLFVS. Midelfrid clericus et notarius atque scriba ex iussione supradictae potestati scripsit. Data VI(o) kalendas Februarii in anno XXX(o).VII(o) principatus domni Pandolfi gloriosi principis et duodecimo anno principatus domni Landolfi excellentissimi principis filio eius, octava indictione. Actu in sacratissimo Beneventano Palatio.

Voigt 1902, n. *176.

Bloch 1986, pp. 700, 1347.

I principi Pandolfo I e Landolfo IV, su richiesta di Aligerno, confermano a Montecassino il fiume Lauro, presso Lesina, per edificare mulini e avere una peschiera, nonché la peschiera ad S. Focatum sulla foce del lago e case a Lesina; concedono inoltre terre pubbliche nello stesso luogo. Riassunto in CMC, II, 2. Indicazione dell'anello con sigillo.