Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, II, n. 214, p. 656)
source date: [956 March 15] [Capua (Caserta)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini salvatoris nostri Iesu Christi Dei aeterni. Pandulfus et Landulfus filius eius divina ordinante providentia Langobardorum gentis principes. Cum principali excellentia petitionibus dilectorum suorum omnibus iuste petentibus clementer favet, igitur noverit omnium fidelium nostrorum presentium scilicet ac futurorum sagacitas quia Atenulfus comes dilecto nepoti nostro exoravit nostram excellentiam quatenus, ob amore omnipotentis Dei et mercede animae nostrae, concederemus in monasterio Beati Benedicti confessoris Christi qui constructus esse videtur in Monte Casino, ubi Domino auxiliante Aligernus abbas preesse videtur, terras quae fuit et est pertinentes sacri nostri Palatii in finibus de ipsa Bantra per finis, sicut inferius declaramus, de quibus petiit a nostra excellentia ut firmitatis apices in eodem sancto monasterio fieri iuberemus. Cuius petitionem exaudientes, hos firmitatis apices in eodem sancto monasterio fieri iussimus, per quos omnino sancimus et perpetualiter habendum nostris et futuris temporibus pro nostre anime mercede concedimus in oedem sancto et venerabili loco terra quae et quantum pertinuit vel pertinentes esse videntur sacri nostri Palatii, hoc est a fine de Sancto Martino, quomodo descendit ribo Sillo et vadit erga aqua quae dicitur Bantra, et sicut descendit usque in predicto fluvio et usque in supranominato Monte Casino. Infra has autem fines et indicationes quantas territorias sacri nostri Palatii fuerunt vel sunt pertinentes, cunctas et integras in eodem sancto monasterio concedimus ad possessionem prefati monasterii et de eius abbatibus vel rectoribus cum viis et aquis et anditis suis, cum sepis et limitibus et pertinentiis suis et cum omnibus inferioribus ac superioribus suis, ad habendum et possidendum iuxta legem, exinde faciendum omnia quae voluerit. Necnon et concedimus in eodem sancto monasterio omnes feminas liberas, quantas usque modo servi prefati monasterii sibi copulaverunt maritos vel quod adhuc in antea nostro tempore sibi copulaverint, insimul cum eisdem servos sibi copulatos et cum filiis et filiabus illorum. Ea videlicet ratione ea omnia quae superius legitur et nostro sacro Palatio pertinentes fuerunt et sunt, in prefato monasterio ipsos concedimus habendi ac possidendi absque contrarietate comitis, gastaldei, iudicis aut cuiuscumque personae contradictione vel inquietudine, sed perpetuis temporibus habeat et possideat pars eadem monasterii et eiusque abbatibus vel rectoribus ea omnia que superius legitur, faciendum exinde quae voluerit, neminem ibidem inde in aliquo contraria ingerente. Ut autem haec nostra concessio pleniorem, in Dei nomine, optineat vigorem, manu proprias scripsimus et ex anulo nostro subter iussimus sigillari. Signum domni Pandolfi excellentissimi principis. PALDOLVS. Petrus notarius ex iussione supradictae potestatis scripsi. Data idus Martii, anno septimo .X. principatus domni Landolfi et gloriosi principis et anno .III(o).X(o). principatus domni Pandolfi eius filii, indictione .IIII(a) X(a). Actum in civitate Capuana.

Gallo 1937, pp. 78-79.

Bloch 1986, pp. 193, 1347.

I principi [Landolfo II e Pandolfo I], su richiesta del nipote Atenolfo, concedono a Montecassino e ad Aligerno un territorio del palazzo sito sul fiume Bantra, nonché le donne libere sposate con servi del monastero, con i mariti e i figli. Indicazione dell'anello con sigillo.