Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, II, n. 221, p. 682)
source date: [968 September 13] [Capua (Caserta)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini salvatoris nostri Iesu Christi Dei aeterni. Paldulfus et Landolfus divina ordinante providentia Langobardorum gentis principes. Cum principali excellentia petitionem dilectorum suorum petentis clementer favet, igitur noverit omnium fidelium nostrorum presentium scilicet ac futurorum sagacitas quia Lando comes dilectus frater noster obsecravit nostram excellentiam quatenus, ob amorem omnipotentis Dei et salvationem anime nostre, concederemus in monasterio Beati Benedicti confessoris Christi situm in Monte Casino, ubi vir venerabilis Aligernus abbas regimen tenere videtur, integra ipsa lacora quae dicuntur Iuliano et Taurino, que esse videntur in finibus Vici Albi, infra fines quae inferius declaramus, simulque et concederemus in eodem sancto monasterio ipsum rivum Carpellum per indicationes sicut subter dicetur, de quibus petiit a nostra excellentia firmitatis apices in eodem sancto et venerabili loco fieri iuberemus. Cuius petitionem exaudientes, hos firmitatis apices ibidem fieri iussimus, per quos omnino sancimus et perpetualiter habendum nostris et futuris temporibus concedimus in eodem sancto monasterio ad eius possionem integra ipsa lacora Iuliano et Todini, que esse videntur in finibus Vici Albi infra has fines, sicut incipit a capite montis de Albeto et quomodo mergit in finem pescli qui nominatur de Dominico, et quomodo mergit in Sancto Vito et vadit ad colle Monaciscu qui Broccus vocatur, et quomodo pergit in ipsa via publica, da alia parte quomodo vadit in ipsa via publica da ipso ponte Apini, fine ubi dicitur Cerru Aureu, et da tertia parte fine foras lacu Taurinu, da quarta parte supradicti monti de Albeto. Infra has fines et indicationes concedimus in eodem sacrosanto monasterio integra ipsa lacora supradicta cum aquis et piscariis et viis suis ibidem intrandi et exeundi, simul cum ipso rivo Carpello cum ripis et viis suis ibidem intrandi et exeundi ad possessionem eiusdem monasterii, sine aliqua contradictione cuiuscumque personae perpetuis temporibus pars prefati monasterii et eius abbatibus atque rectoribus habeant et possideant ea omnia, qualiter superius legitur, et ad sacrum nostrorum Palatium pertinere videtur, faciendi exinde iuxta legem omnia que voluerint, neminem ibidem exinde in aliquo contraria ingerente. Quod si quispiam hanc nostram concessionem in quomodocumque violare presumpserit, sciat se compositurus in eodem sancto monasterio et ad eius abbatibus atque rectoribus auri libras XXXa, et supradicta concessio firma permaneat in perpetuum. Verumtamen recordati sumus quia non concedimus in prefato sancto monasterio ipsa molina quae aedificata sunt in predicto ribo de Carpellu, nam alia omnia supradicta in iam dicto sacrosancto monasterio concedimus in predicta ratione. Ut autem haec nostra concessio verius observetur, manu propria scripsimus et ex anulo nostro subter iussimus sigillari. Signum domni Paldolfi excellentissimi principis. PADOLFVS. Adelchisi scriba ex iussione supradicte potestatis scripsi. Data idus Septembris, anno vicesimo V(o) principatus domni Paldolfi gloriosi principis et anno undecimo principatus domni Landolfi gloriosis principibus, indictione .XII(a). Actum in civitate Capuana.

Voigt 1902, n. 165.

Bloch 1986: 1347.

I principi Pandolfo I e Landolfo III, su richiesta di Lando loro fratello, concedono a Montecassino e ad Aligerno due laghi nel territorio di Vicalvi e il rivo Carpello senza i mulini. Riassunto in CMC, II, 6. Indicazione dell'anello con sigillo.