Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, II, n. 222, p. 684)
source date: [966 August]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In Christi nomine. Nos Landolfus divina ordinante providentia Langobardorum gentis princeps, per rogum Aldemari e Audoaldi veris germanis et Adoaldi gastaldei dilecti parentes nostri, et mercede anime nostre, concedimus in monasterio Beati Benedicti quod constructum est in castro Casino, in quo domnus Aligernus venerabilis abbas et spiritualis noster pater regimen tenere videtur, terra exfundatam que ad sacrum nostrum Palatium pertinet intus civitate vetere Telesie, qui coniuncta est cum terra eiusdem monasterii in qua constructa est aecclesia Sancti Domnini eiusdem monasterii pertinentem, et quibus eadem terra videtur esse infra fines haec et mensura: de capite fine arcaturia qui descendit ad ipso molino Landolfi comitis filius Rodelpoti, ibidem sunt passi .X(m). et medium, de latere fine muro ipsius civitatis a parte de ipso pantano, ibidem per longitudinem habet passi XX et unum, de alio capite fine terra monasterii Sancti Lupuli, ibidem sunt passi X(m), de alio latere fine predicta terram eiusdem monasterii Sancti Benedicti in qua predicta aecclesia Sancti Domnini constructa est, ipsius monasterii pertinentem, ibidem per longitudinem habet passi similiter XX et I. Per haec vero fines et mensura eadem terra una cum inferius et cum sua pertinentia in integrum in prefato sancto monasterio concedimus habendum, quatenus amodo et deinceps per hanc nostram principalem concessionem predicto venerabili loco eiusque rectoribus iam dictam terram in suo iuris dominio in integrum habere et possidere debeant sine ullius comitis, gastaldeis seu iudicibus nostris vel cuiuscumque persone contrarietatem, facientes inde omnia quod voluerint, a nemine aliquod contrarium in eodem sancto monasterio in aliquo ingerente. Scripsi ego Madelfrid clericus et notarius atque scriba ex iussione supradicte potestatis in anno VI(o) principatus superius dicti domini Landolfi gloriosi principis, mense Augusti, VIIII(a) indictione.

Voigt 1902, n. 162.

Bloch 1986, pp. 735, 1347.

Il principe Landolfo (II, III o IV), su richiesta dei fratelli Aldemari e Audoaldo e del gastaldo Audoaldo, suoi parenti, concede a Montecassino e all’abate Aligerno un piccolo appezzamento di terra exfundata sito nella città vecchia di Telese, a fianco della chiesa di S. Donnino sottoposta al monastero.

- Il documento è databile al VI anno di governo di un principe Landolfo di Benevento, e tenendo presente che Aligerno ricoprì la carica di abate di Montecassino tra il 25 ott. 949 e il 23 nov. 986 (cfr. Leccisotti 1960), il diploma potrebbe essere stato emesso da Landolfo II, Landolfo III e Landolfo IV. Tuttavia soltanto il VI anno di principato di Landolfo III (all'epoca coreggente con il fratello Pandolfo I Capodiferro che però non sottoscrive) cade nell'indizione IX, indicata nel documento, che pertanto si data all'anno 966 (@Paola Massa).