Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, II, n. 223, p. 686)
source date: [May 964] [Capua (Caserta)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Nos Paldolfus divina ordinante providentia Langobardorum gentis princeps, per rogum Paldolfi dilecti nostri, concedimus et confirmamus in monasterio Beatissimi Benedicti confessoris Christi qui ab omnibus maior nuncupatur, ubi nunc, Deo favente, donus Aligernus venerabilis abbas et spiritualis pater noster regulariter regimen tenere videtur, ut, pro amore Dei et mercede anime meae ac salvationis nostrae, nos debemus, per Dei adiutorium, una cum nostris magnatibus et fidelibus, venerabilia loca ad defensionem nostri sacri Palatii pertinet gubernare, ut omnes rebus a singulis regibus, imperatoribus, ducibus vel principibus seu a quibuscumque nostris antecessores in eodem loco per precepta concessa sunt, sive a viris religiosis Deumque timentibus ibi offerta sunt, vel a pontificibus sancte Romane sedis per quodlibet modum concessa, data aut firmata sunt, seu a qualibet persona ibi offertum est, aut per cambium sive per possessiones aut per qualibet titulum ipsis rebus habuerit, nulli quemquam homo dicioni nostre Langobardorum querat parte predicti monasterii de ipsis rebus tollere vel diminuare aut exinde in aliquo molestare vel in curte eiusdem monasterii intrare ad tollendum qualibet publica exactione, sed amodo et deinceps predictis rebus cum scriptionibus et offersionibus seu preceptora possideat in perpetuum absque omni datione publica. Nunc autem nominatim concedimus et cursus ipsius aque cum alveo suo et ripas ex utraque parte positas de ipso Saone, incipiente da monte Misinu et quali descendit da Bocca Latroni et mergit in locu qui dicitur ad Trea Molina et coniungit secum ipso Saone que nominatur ad X(m) Pondera, quem in eodem sancto venerabili loco iam concessum est, cum omne alia aque et decursus ipsius aque et ripe ex utraque parte positae, insimul cum ipso alveo unde ipsa aqua decurrit, ubicumque pars ipsius monasterii hereditatem habuerint, sit semper in potestate eiusdem monasterii atque eius rectoribus faciendi in iam dicte aque et de eius rebus omnia quae voluerint per nostram concessionem atque confirmationem, ut nullus quippiam homo presumat pro iam dictis omnibus rebus parte eiusdem monasteri abbatem, prepositum vel monachis eius futuro tempore ad sacramentum querere aut, quod absit, fatigare, sed per nostram concessionem liceat omni tempore partem eiusdem monasterii se adiunare per scariones suos duos vel III(s), quali de causa legem per sapientes nostrae dominationi inde egressa fuerit, sed quieto ordine omnia que supra leguntur habeat et possideat predictus sanctus monasterium semper. Et quicumque hanc nostram concessionem in aliquo violare presumpserit, sciat se esse compositurum in eodem venerabili loco auri libras IIII(or), et heac concessio firma permaneat in perpetuum. Scripsi ego Petrus notarius ex iussione supradicte potestatis, in anno XX(o) primo principatus eius, mense Maio, indictione VII. Actum in civitate Capuana.

Voigt 1902, n. *157.

Bloch 1986, p. 1347.

Il principe Pandolfo I concede a Montecassino e all’abate Aligerno le due sponde e l’alveo del Savone, nonché il diritto di giustificarsi tramite due o tre scarioni. Riassunto in CMC, II, 6.