Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, II, n. 233, p. 717)
source date: [971 September] [Sessa Aurunca (Caserta)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini nostri Iesu Christi. XX(o) VIIII anno principatus domni Paldolfi et IIII(o) anno principatus Landolfi filii supradicti domni Paldolfi gloriosissimis principibus, mense Septembris, .V. X. Indictione. Ideoque ego Atenolfus comes filius bone recordationis domni Landenolfi, divina inspirante clementia, compulsus de Dei omnipotentis misericordia, quam et pro mercede anime meae, ut hic et apud aeternum iudicem requiem invenire valeam, per hanc carta offerui in monasterio Sancti Benedicti, cuius domus fundata esse videtur in castro Monte qui dicitur Casino, ubi, Deo auxiliante, domnus Aligernus regimen tenere videtur, hoc est integra aqua cum alveo et ripis ex utraque parte de ipso fluvio qui dicitur Gareliano, qui mihi est pertinentes per sigillatum preceptum a parte sacri Palatii, habente fines eadem aqua et alveo et ripis ex utraque parte, ab uno capite tenet in aqua et alveo meo que mihi reservabo sic derittu, primo capite quomodo intrat ipse rivo in predicto fluvio qui distat inter haec terra et terre predicti monasteri et terra mea, alio capit sic deritto quomodo intrai ipse rivo qui dicitur Sicco, qui est subtus ipsa vinea Sancti Iohannis et intrat in predicto fluvio, sic dirittu per indicate fines de predicta aqua et alveo et ripis ex utraque parte offerui in prefato monasterio ad possessionem prefati monasterii et eius custodibus et rectoribus. Unde mihi nec ad uxore mea, nec ad heredes meos, nec alicui homini nullam exinde reservari, sed cuncta et integra predicta aqua et alveo et ripis ex utraque parte per indicate finis offerui in prefato monasterio. Si ego suprascriptus Atenolfus comes aut meis heredes hanc carta offersionis quacumque adveniente tempore per qualecumque ingenium dirrumpere aut retornare voluerimus et non compleverimus et fecerimus omnia quomodo supra legitur, vel si illos de prefato monasterio subtrahere voluerimus per qualecumque ingenium, X(m) solidos Bizanteos penam me et meos heredes in prefato monasterio et ad eius custodes atque rectoribus componere obligo, et taciti et quieti exinde in omnibus maneamus semper, et hanc cartam offersionis qualiter continet firma permaneat imperpetuum. Et taliter ego suprascriptus Atenolfus comes qualiter mihi congruum fuit pro anima mea feci in supradicta ratione, et ita te Leodelgardus clericus et notarius scrivere rogavi. Actu Sessa. Ego Maraldo iudex. Ego Urso. Ego Magelgardo.

Bloch 1986, pp. 191, 1348.

Il conte Atenolfo figlio del q. Landenolfo offre a Montecassino l’acqua, l’alveo e le sponde del Garigliano a lui concessi dal Palazzo.