Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, II, n. 251, p. 780)
source date: [930 September]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Nos Landolfus divina ordinante providentia Langobardorum gentis princeps concessimus tibi Iohanni venerabili abbati monasterii Sancti Benedicti, hoc est omnes res et substantias que fuerunt cuiusdam Vitaliani qui de exteris generationibus adveniens, sub scuto nostre potestatis subdidit et quiuia ad diem sui obitus filios legitimos non reliquid qui ei saecundum legem heredes succedere deberent in rebus et substantiis suis quas conquisitas et paratas habuit, ideo omnis illis hereditas ad potestatem nostri sacri Palatii advenit, et quia non habuit potestatem sine iussione Palatii cuicumque de rebus suis tingare aut per quoslibet titulum alienare, propterea omnis illius hereditas, sicut legibus nostro sacro Palatio pertinere videtur, sic totum et integrum tibi iam nominato Iohanni venerabili abbati tuisque posteris abbatibus sit concessum pro parte ipsius monasterii Sancti Benedicti, absque illius comitis, castaldeis, iudicis vel cuiuscumque persone contrarietate vel inquietudine, sed perpetuis temporibus tu ipse venerabilis abbas Iohannes et posteres tui habeatis et possideatis iam dictas res et substantias predicti Vitaliani. Scripsi ego Ildericus monachus in anno principatus supradictae potestatis tricesimo, mense Septembrio, indictione quarta.

Poupardin 1907, n. VII.

Il principe Landolfo I concede a Montecassino e all’abate Iohannes i beni dello straniero Vitaliano, morto senza figli legittimi.