Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, II, n. 310, p. 922)
source date: [897 August] [Salerno]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei salvatoris Iesu Christi. Concessimus nos vir gloriosissimus Guaimarius Dei providentia Langobardorum gentis princeps et inperialis patricius et Guaimarius princeps filius eius, per rogum Ragemfrid medici e prepositi, in monasterio Sancti Benedicti de castro Casino, ubi nunc domnus Ragemprandus abbas regimen tenere videtur, integras ipsas res que fuit Leonis et Ursi, seu et res Ragemprandi et res Leonis et res Radiperti, qui sine heredibus mortui sunt, cum casis et omnia illorum pertinentia ubique exinde fuerit inventus, sicut sacro nostro Palatio pertinet, hec omnia de acto Rotense, in e videlicet ratione ut amodo et deinceps per hoc nostrorum roboreum preceptum ea que supra legitur, totum in eodem sancto monasterio permaneat, eius rectoribus dominandum et habendum firmiter, et a nullo ex nostris iudicibus, id est comitibus, castaldeis vel a quibuscumque agentibus habeatis aliquam requisitionis, set perpetuo tempore possideatis. Quod vera preceptum concessionis ex iussione supradicte potestatis scripsi ego Deusdedit notarius sacri Palatii. Actum Salernu vicesimu primo anno, mense Augusto, quintadecima indictione feliciter. Curtes vero has tenet Lupus Magaricus, que fuit curtem Leonis et Ursi et Ragemprandi, Leonis et Radiperti, et singuli curtes suas habuerunt et fuerunt castaldani Rodelgardi et Maiionis.

Voigt 1902, n. 86.

Bloch 1986, pp. 781, 1347.

I principi Guaimario I e II concedono a Montecassino e all’abate Ragemprando i beni di Leo, Orso, Ragemprando, Leo e Radiperto, morti senza eredi, siti nell’actus Rotensis e ora detenuti da Magarico.