Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, II, n. 313, p. 929)
source date: [961 October] [Capua (Caserta)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Nos Paldolfus divina ordinante providentia Langobardorum gentis princeps, per rogum Gariperti castaldei dilecti nostri, concedimus in monasterio Beati Benedicti confessoris Christi situs in Monte Casino, ubi domnus Aligernus venerabilis abbas preesse videtur, census et dationes seu angarias et omnem alium servitium que parti nostrae publice facere seu persolvere debebit Lupelchis fili de Casa Mesera, habitanti bico ubi dicitur Carpatelli, non multum longe aecclesia Sancti Acapiti, vel heredes eiusde. Ideo omne serbitium et dationem seu angarias que ipse Lupelchisi vel heredes eius parti nostri publice facere semper solvere debebit, totum sit in iam phato sancto monasterio concessum ad possessionem iam dicti monasterii et de eiusque abbatibus vel rectoribus ad abendum et faciendum exhinde que volueris, ita ut a nullis ex nostris comitibus, castaldeis, iudicibus vel sculdahis habeant pars predicti monasterii de ea omnia que superius legitur qualecumque molestiam aut contrarietatem, set semper pars iam dicti monasterii et eiusque abbatibus et rectoribus habeant et possideant ea omnia que superius legitur, et faciant exhinde omnia que voluerint, nemine ibidem exhinde in aliquo contraria ingerente. Scripsi ego Petrus notarius ex iussione supradicte potestatis in anno nono decimo principatus eius, mense Octuber, indictione quinta. Actum civitate Capuana.

Gallo 1937, p. 73.

Voigt 1902, n. 179.

Il principe Pandolfo I, su richiesta di Gariperto gastaldo, concede a Montecassino tutti gli oneri pubblici dovuti da Lupelchis figlio di "Casa Mesera" abitante del vicus Carpatelli.