Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, II, n. 229, p. 704)
source date: [970 June] [Sora (Frosinone)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini nostri Iesu Christi. XX(o) VII. anno principatus domni Paldolfi et II(o) anno principatus domni Landolfi et filius superius dicti domni Paldolfi gloriosi magni principi, mense Iunio, tertia X indictione. Inde in nomine ego Hildeprandus comes de Sora et de Vicu Albu et Ranginfredus et Rachisi germanis fratribus filii quoddam Rachisi castaldeo de civitate Sorana, et Teoto et Raineri filius quoddam Alexandri filii suprascripti Rachisi, sicut Dominus inspiravit nobis, bona nostra voluntate et pro salute et redemptione animarum nostrarum seu parentum nostrorum, per hoc scriptum offerimus in monasterio Sancti Benedicti situs in castro Casino, in quo domnus Aligernus vir venerabilis abbas preesse videtur, hoc est integra medietate de ipse lacora qui dicitur Taurini et Iuliani, quomodo ipse aque exeunt de monte Albetu et per fines que ascendunt in serra de predicto monte Albetu et vadit per ipsa serra de Albetu et descendit in pesclu qui dicitur Dominicu et venit in fluvio qui dicitur Carpello, et quomodo currit ipse fluvius Carpello et mittit in lacu ubi de Iunctura et quomodo decurrunt ipsa predicta lacora et vadunt ad ponte qui dicitur da Pine et inde venit in ipsa via antiqua et tendit in Cerrum Aureum et in rivum qui dicitur Malafide et vadit per ipse Terrae Alve et ascendit per canale in serra de Alvetu et venite in priores fines. Cunctum et integrum que et qualiter per easdem fines et indicationes esse videtur, cum omnia intra se habentibus subtus et super, cum viis suis intrandi et exiendi in prefato monasterio communiter atque equaliter tradidimus atque offeruimus ad possessionem eiusdem prefati monasterii et de eius abbatibus, rectoribus atque custodibus, ad habendum et possidendum et faciendum exinde omnia quicquid ei placuerit. Unde nec nobis, nec uxoribus nostris nichil reservavimus, sed cunctum et integrum, sicut diximus, in prefato monasterio offeruimus, ita tamen ut licentiam et potestatem habeat pars praedicti monasterii in ipsa medietate de ipsa lacora piscare, intrando et exiendo omni tempore quando voluerit, et quicquid exinde habere potuerit, ipsius sit potestati. Unde nulla contrarietate vel molestatione habere debeat pars predicti monasterii a nobis vel a nostris heredibus imperpetuum, qui ita nobis convenit pro timore Dei et redemptione animarum nostrarum et parentum nostrorum, et coram presentia Stefani iudici et Petri iudici de predicta civitate Sorana et Magelpoti filii Richardi et Saviniani et Sorani filii quoddam Sorani obligamus nos et nostros heredes ad partem predicti monasterii defendere et antestare omnia quae et qualiter in ista cartula offersionis superius leguntur ab omnibus hominibus ab omnique partibus, et quando voluerit, pars predicti monasterii vice nostra et de nostri heredibus licentiam et potestatem habeat sibi exinde auctori et defensori fieri. Si autem qui super nominati Ildeprandus comes et Raginfredus et Rachisi germani fratribus et Teuto et Raineri non fecerimus et non compleverimus nos et nostris heredibus ea omnia que et qualiter superius obligavimus ad partem predicti monasterii et eius abbatibus, custodibus atque rectoribus, quingentos solidos Bizanteos aureos componere obligamus ad partem predicti monasterii, et ea omnia qualiter superius diximus pro salute et redemptione animarum nostrarum et parentum nostrorum ad parte predicti monasterii Sancti Benedicti firma permaneat. Unde pro stabilitate huius offersionis per rogum de supradictis fratribus scripsi ego Deodatus notarius. Actu in civitate Sorana. Ego Ildeprandus comes ego Stephanus iudex ego Teuto ego Petrus iudex ego Magelpotus ego Raineri signavi manu Sabinianus.

Bloch 1986: 1348.

Ildeprando, conte di Sora e Vicalvi, insieme ai suoi parenti offre a Montecassino metà dei laghi Taurini e Iuliani. Sunto in CMC, II, 6.