Montecassino, Archivio Abbaziale, Reg. 3 (Martin et al., Registrum Petri Diaconi, II, n. 232A, p. 716)
source date: [969 May 15] [Capua (Caserta)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

Huic etiam abbati Lando comes filius Landolfi principis obtulit Beato Benedicto lacu Iuliani que esse videtur in Vicu Albu, integra ipsa terra que esse videtur infra has fines, sicut incipit a capite de Monte de Albetu et quomodo decurrit fine pesclu qui se nominat de Dominicu et quomodo pergit in Sancto Vito et vadit ad colle monacisco qui Broccu vocatur et quomodo mergit in ipsa via publica, de alia parte quomodo vadit ipsa via publica da ipsu ponte da Pini, fine ubi dicitur Cerru Aureu, et in tertia parte fine lacu Taurini, da quarta parte fine supascripto monte de Albetu. Infra has fines et indicationes, simul cum ipsu ribu qui se nominat Carpello, cum ripis et viis suis intrandi et exiendi et cum omnia inferiora ac superiora sua, cunctum et integrum ipsa iudicavi atque offerui in supradicto cenobio Sancti Benedicti ad possessionem habendum et retinendum ad eius abbatibus et rectoribus. Ego qui supradictus Lando comes et meis heredibus componere obligamus ad partem iam dicti monasterii et ad eius abbatibus et rectoribus, et omnia supradicta ego et heredes meos percompleamus ad parte ipsius monasterii et ad eius abbatibus et rectoribus in suprascripta ratione. Et hanc cartam mee iudicationis atque offersionis de qualiter continet firma permaneat in perpetuum. Et taliter ego qui supradictus Lando comes pro remedium anime meae feci, et te Radipertus notarius scribere rogavi. Actum Capua. Ego Adelmundus iudex Ego Adoaldus Ego Audo Ego Gautio Pena quinquaginta Bizantei solidi.

RPD: II, n. 232A, p. 716.

Il conte Lando, figlio del principe Landolfo II, offre a Montecassino il lago Iuliani con un territorio sito a Vicalvi.