Parma, Archivio Capitolare (DD Ka III, pp. 202-203, n. 126)
source date: [22 giugno 885] [Etrepy (FR)]
edition published: 2020
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

(C.) In nomine sanctae et individuae trinitatis. Karolus divina favente clementia imperator augustus. Quanto amplius et deo dicatis locis imperialis munificentiae liberalitatem impendimus, eo amplius divinum nobis favorem absque dubio reconciliamus et nostro imperio quae sunt satis utilia providemus. Ideoque omnium sanctae dei ecclesiae nostrorumque fidelium praesentium scilicet et futurorum cognoscat unanimitas, Uuicbodum venerabilem episcopum per Liutuuardum reverendum presulem strenuum atque intimum consiliarium nostrum nostrique palatii summum archicancellarium nostram petiisse clementiam, ut pro dei summi debita veneratione et beati martyris Nicomedis honore cortecellam quandam comitatus P[a]rm[e]nsis quae dicitur Euorianum cum rebus ad eam pertinentibus concedere et ei in ius proprietate ipsius confirmare dignaremur, eo videlicet ordine ut eo loci, quo praedicti martyris Christi Nicomedis corpus reconditurus est, iuxta ipsius arbitrium respicere et perpetualiter debeat permanere.Nos vero piam iam dicti antistitis sumopere perpendentes intentionem nec minus etiam nostrae mercedis augmentationem sollicite considerantes dignis praetibus assensum dedimus statuentes et per hoc nostrae magnitudinis donativum praefatam cortecellam Euorianum cum XV mansis et universis que ad ipsam respicere debent rebus cum familiis utriusque sexus supra taxato venerabili episcopo Uuicbodo fideli nostro in perpetuum stabilientes atque in ius dominumque ipsius omnimodis corroborantes, ut secundum quod provisioni et ordinatione ipsius optime visum fuerit, ad sacrosancti loci usus, ubi beati martyris Nicomedis venerabiles exuvie recondende sunt, proficere debeant tam praenominata corticella possessio quamque et omnes quae illi pertinere debent qualescumque res, omni publice partis repetitione vel iniusta molestatione in perpetuum sopita. Si quis autem, quod non putamus, tam de praelibatis reb[us nostra m]unificentia conlatis quamque et aliis, quD[as ex hoc [nun]c et deinceps fidelium Christi devotio ibidem contulerit, u[llam] diminorationem vel invasionem inferre praesumpserit, immunitatis nostrae poena tamquam temerarius violator partim iam dicti venerabili loci componere compellatur. Et ut haec nostrae largitatis traditio pleniorem in dei nomine optineat firmitatem, hoc idem praeceptum propria manu firmavimus et anulo nostro iussimus sigillari.Signum (MF.) domni Karoli serenissimi imperatoris augusti. Inquirinus n[otarius advicem Liutuuardi] archicancellarii recognovit et (SR.) (SI. D.) D[ata x] kal. iul. anno i[ncarnationi]s domini [dccclxxxv, indictione iii, anno vero regni domni karoli] viii, imperii a[utem ...]; actum in villa Stirpiacum; [in dei nomine] fel[iciter] amen.

DD Ka III, n. 126, pp. 202-203. Benassi, CD Parm., 1, n. 18, p. 54.

Destefanis 2009 http://www.rmoa.unina.it/763/1/RM-Destefanis-Appennino.pdf

Manca la segnatura nell'edizione MGH.