Benevento, Archivio Storico Provinciale – Museo del Sannio, fondo S. Sofia, perg. II, 2<c>
source date: [774 November] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XI pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Domnus Arichis piissimus atque excellentissimus princeps gentis Langubardorum. Divino premonitus nutu, concedo in ecclesia Sancte Sophie, quam a fundamenti edificavi, pro redemptione anime mee, seu pro salvatione genti nostre, et patrie oblationes omnes tam vivorum, quam et defunctorum, que in eodem monasterio a quibuscumque hominum date, seu oblate fuerint, seu omnes illos homines, qui cum rebus, sui eidem monasterio se offerunt. Hec omnia monasterio Sancte Sophie concessimus possidendum. Quod vero preceptum oblationis ex iussionem et dictatus nostre potestatis scripsi ego Lopald notarius. Actum Beneventi in filicissimo Palatio, in anno septimo decimo, mensi novembri per indictionem tertiam decimam. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 569; IS2 VIII, col. 26; IS2 X, col. 420; Galasso 1967, App., n. 1, p. 306; CSS, pp. 281-282 [s.n. 2] (fuori sezione); Bertolini P. 2002, 74, pp. 614-621; Cuozzo, Esposito, Martin 2021, n. 5, pp. 74-75 (source of the text reproduced here). Document summaries: Voigt 1902, 1, p. 59; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 2 S, p. 68 (v. Smidt 1910, p. 112); Bartoloni 1953, p. 301; RIM, n. 412. Fac simile: Galasso 1967, tav. LIV, 9 (partial reproduction).

Di Meo, —; Bertolini O. 1926, n. 74, p. 29; Matera 1991, p. 391.

Copia semplice del sec. XI, priva della sottoscrizione del principe Arechi II. Sulla stessa pergamena sono redatte le copie di tre privilegi con protocollo ed escatocollo riassunti, trascritti ad un intervallo di 3 cm l'uno dall'altro. Partendo dall'alto: 1) privilegio di Landolfo V e Pandolfo III, principi di Benevento (1033 luglio, ASPB, S. Sofia, II, 2 <a>); 2) bolla di papa Leone IX a Sichenolfo abate di S. Sofìa (1052 maggio 21, ASPB, S. Sofia, II, 2 <b>); 3) privilegio di Arechi II (774 novembre, ASPB, S. Sofia, II, n. 2 <c>).