Benevento, Biblioteca Capitolare, cart. 389, n. 1
source date: [898 June] [Benevento]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini Dei salvatoris nostri Iesu Christi. Concessimus nos vir gloriosissimus Radelchis Dei previde[n]tja gentis Langobardorum princeps, per rogum Lodoici gastaldei et iudicis nostri fidelis, tibi Adelbone velamen indute ut de omnibus rebus tuis movilibus atque inmovilibus et casam tuamque haves [in]fra hanc nostram Beneventanam civitatem de quanto nunc haves et inantea quomodocumque abueris undecumque pertinentem liceat te eos in integrum pro tua anima dare et iudicare qualiter volueris sine requisitjone a parte nostri Palatji, pro quo tu in mundio nostri palatji credis subiacere, et cui a te inde paruerit datum vel iudicatum semper in omnibus firmum et stavile permaneat sine cuiuscumque requisitjone; in ea videlicet ratjone ut amodo et deinceps per hoc nostrum roboreum preceptum liceat te prenominata Adelbona de omnibus tuis facul[ta]tibus que nunc aves et inantea abueris, pro t[ua a]nima d[a]re et iudicare qualiter volueris non solum tertjam partem [un]d[e] te lex Langobardorum absolvit iudicare, sed etjam ille due partes quas post tuum transitum sacri nostri Palatji [pro eo]dem mundio pertinere debuit et a nullis ex nostris iudicibus, id est comitibus, gastaldeis vel a q[ui]buscumque agentibus a[v]eatis aliquam requisitjonem, sed perpetuis temporibus firmiter permaneat et possideant cui a te inde paruerit datum. Quod vero preceptum concessionis ex iussione predicte potestatis scripsi ego Ermengardus diaconus superi[us dicte] gloriose dominatjonis. (SI D) Actum Benebentum septimo anno imperii domni Lamberti imperatoris agusti et primo anno principa[tus] post [re]st[auratj]onem eiusdem domni nostri gloriosi principis, mense iunio, prima indictjone.

Editions: Bartoloni 1944, p. 98; Bertolini P. 2002, XX, pp. 292-293; ChLA, LIII, 16, pp. 103-106; Ciaralli, De Donato, Matera 2002, n. 5, pp. 15-16 (source of the text reproduced here). Document summaries: Poupardin 1907, n. 69, p. 89; Bartoloni 1953, p. 301; Bertolini P. 2002, XX, p. 292; ChLA, LIII, 16, p. 103; RIM, 1135. Fac simile: API, XV/67, tav. 28; Zazo 1939, tav. VIII; Bartoloni 1944, tav. I (datato all’anno 839); De Donato 1983, tav. I; ChLA, LIII, 16, pp. 105, 107.

Poupardin 1901, p. 133; Pratesi 1951, p. 44 (= Pratesi 1992, p. 462); Bartoloni 1944, pp. 89-98; Bartoloni 1953, pp. 288-289, 294-295; De Donato 1983, pp. 397, 402.

Il documento, redatto transversa charta, è il più antico originale conservato a Benevento e circa la sua attribuzione al principe Radelchi II, si vedano le osservazioni di Bartoloni nella premessa all’edizione (Bartoloni 1944, pp. 4, 53-55). Sigillo cereo incassato deperdito, già fissato all’altezza del quartultimo e terzultimo rigo di scrittura, nello spazio lasciato libero tra le parole 'dominatjonis' e 'actu(m)', 'impera(toris)' e 'agusti'. L’alone bruno in corrispondenza dell’incasso ha un diametro di mm. 32 (cfr. Ciaralli, De Donato, Matera 2002, p. 15).