Benevento, Biblioteca Capitolare, Pergamene a parte, n. IV
source date: [980 (?) October 7] [Benevento]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini salvatoris nostri Dei eterni. Paldolfus et Landolfus filius eius divina ordinante pro[videnti]a Langobardorum gentis principes. Cum principali excellentia petitionibus dilectorum suorum omnibus iuste petentibus clementer favet. Quapropter n[o]verit omnium fidelium nostrorum presentjum scilicet hac fut[u]rorum sagacitas Iohannem venerabilem abbatem monasterii Sanctorum Lupuli et Zosimi qui c[on]str[uct]um est intus nobam Beneventanam civitatem per Adelferium comitem dilectum nostrum fidelem nostram adiisse a Deo protegendam pri[n]cipalem dignitatem deprecans ut pro Dei [am]ore nostreque patrie salvatjone conced[eremus] in prefato suo monasterio qualiter liceret illum in rebus eiusdem sancti monasterii de Ponte Sancte Anast[a]s[ie] firmitatem facere in qua ipsi homines liberi, qui in rebus eiusdem monasterii resident et laborant, de predicto loco habitare debeant, de quibus petiit ut in eodem venerabili loco munitjonem fieri deberet a nostra excellentja; cuius petitjonis usquequaque libenter assensum prebe[n]tes hos vestre munitjonis apices in eodem sancto mo[naste]rio fieri iussimus, per quos omni sanc[imus] et [per] presens hoc nostrum roboreum preceptum perpetualiter concedimus in eodem s[acra]tissimo loco ut rectores eiusdem monasterii potestatem habeant in rebus prefati mo[naster]ii de ia[m] dicto loco Ponte Sancte [Anastasie ..... fir]mitatem et castellum facere [.20.] per [....] in rebu[s] ipsis de eodem loco labor[a]nt et habitant in eodem castello vel firmit[a]te mitterent ad habitandum et semper sub potestate abbati ipsius monasteri[i] per[man]endum ut ser[vi]tj[a], quibus ad partem rei puplice facere et persolvere debunt, ipsi homines liberi qui ibidem habitaverint ad partem nominati monasterii persolvant et fac[ia]nt. pariterque concedimus in eodem venerabili monasterio ut ubicumque in rebus eiusdem monasterii rectores eius firmitates aut castella facere po[tuer]i[n]t ut potestatem ipsa facere et ho[mine]s extraneos ibidem mittere atque conducerent ad habitandum et sub dominatjone abbati ipsius mon[a]sterii permanerent qualiter superius diximus, ea etenim sanctjone ea que diximus, in [pre]d[icto] sancto monasterio concessimus quatenus amodo et deinceps partem prefati monasterii eiusque rec[t]oribus illud firmiter et securiter possideant sine ullius comitis, gastaldei seu iudicis nostris [..] vel cuiuscumque persone aliqua contrarietate, facientes inde quod voluerint a nemine aliquid contrarium in eodem sancto loco exinde in aliquo ingerente sed perpetuis temporibus illud firmiter possiderent sine cuiuslibet molestatjonem. Ut [autem] hec nostra concessio in Dei nomine plenius hab[eatur] vigorem [et] ab omnibus immobiliter obserbetur, manu propria scripsimus et anulis nostris subter iussimus sigillari. Signum domni (M) Paldolfi gloriosi principi. Madelfrid clericus et notarius atque scriba ex iussione supradicte potestati scripsit. Datum nonas <sic> octubri[i] in anno tricesimo septimo principatus domni P[al]dolfi gloriosi principis et duodecimo anno principatus domni Landolfi excellentissimi principis filio eius, nona indictjone. Actus i[n sa]cratissimo Beneventano Palatjo.

Editions: IS2, VIII, coll. 67-68; Ciaralli, De Donato, Matera 2002, n. 21, pp. 64-67 (source of the text reproduced here). Document summaries: Bartoloni 1953, pp. 301. Fac simile: API, XV/67, tav. 34.

Bartoloni 1953, pp. 297.

Gli elementi della datazione non concordano in quanto il XII anno di principato di Landolfo IV e la IX indizione, anticipata come d’uso nella cancelleria dei principi di Benevento, riportano al 980, mentre il XXXVII anno di Pandolfo I riporta al 979 (la sua elezione deve collocarsi infatti in un giorno compreso tra il 12 e il 30 agosto 943): pur preferendo l’anno 980, gli editori esprimono un segno di dubbio sulla datazione accolta in quanto l’errore viene a riferirsi all’era del primo sovrano regnante in quel momento. Il signum monogrammatico conserva tracce appena percettibili di pigmento rosso, verosimilmente sovrapposto all’inchiostro bruno. Sigillo impresso incassato deperdito: diametro dell’alone bruno di mm. 52 in senso orizzontale e di mm. 58 in senso verticale (nonostante l’irregolarità della traccia, è da escludere che si tratti di sigillo ovoidale). Per altre considerazioni cfr. Ciaralli, De Donato, Matera 2002, p. 65).