Benevento, Biblioteca Capitolare, Pergamene a parte, n. V
source date: [1011 February 28] [Benevento]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini salvatoris nostri Iesu Christi Dei eterni. Nos Paldolfus et Landolfus divina ordinante providentia Langnobardorum gentis principes cum principali escellentia petitionum dilectorum suorum omnibus iuste petentibus clementer phavet. Igitur qualiter noverit hominum fidelium nostrorum presentjum scilicet hac futurorum sagacitas Rodelgrimum gastaldeum dilectum nostrum hac filius quondam Lodoici, per Dauferium comitem dilectum nostrum, nostram adiisse a Deo protegendam principalem dignitatem, deprecans ut concederemus ei cuncta qualiter hic inferius declaratur habendum iure quieto; de quibus petiit sibi a nostra excellentja munitjones apices exinde ei fieri iuberemus. Cuius petitjones usquequaque assensum prebentes, hos nostre munitatis apices exinde ęi fieri iussimus. Per quos videlicet omnino sancimus et perpetualiter per hu[n]c nostrum roboreum preceptum conced[i]mus tibi Rodelgrimo omnibus rebus exfundatas que fuerunt de hominibus qui ex hoc seculo absque heredes migraverunt, de quantum coniunctum est cum rebus vestris et de quantum infra fines de ipsa monimina vestra et pertinentja esse videntur, totum et integrum illud concedimus tibi sicut ad nostrum sacrum per[t]inet Palatjum absque cuiuscumque [c]ontrarietatem. nec non et concedimus tibi omnia monimina ex ipsis rebus pertinentes et continentes, [et li]centjam et potestatem habeatis cum ę[a]s causare et ad legem hostendere et omnem definitj[o]nem exinde facere absque cuiuslibet contrarietate. pariterque concedimus tibi ut quacumque ex ipsis hominibus vestri censiti noluerint vestrum servitjum vel angarias facere, sicuti a pars nostri sacri Palatji illos concessos abetis, ut in omnia illorum rebus atque mobilibus eveniat in vestra dominatjonem et potestatem faciendum quod volueritis absque cuiuscumque molestatjone, cum omnia monimina exinde pertinentes et continentes. Ea etenim sanctjone cuncta iam dicta nostra concessione qualiter superius legitur et sacri nostri palatji est pertinentes, tam tibi eidem Rodelgrimo gastaldeo tuisque heredibus yta omnia concessimus ad p[er]p[etu]alit[er] habendum et possidendum atque [finem] exinde faciendum quemammodum volueritis sine ullius comitibus, gastaldeis, iudicibus, vel sculdays nostris aut cuiuscumque persone hominum contrarietate vel molestatjone in aliqua exinde vobis aliquit contrarium ingerente. Ut hec nostra concessio ab omnibus immobiliter obserbetur, manu propria scripsi[mus] et anulis nostris supter iussimus sigillari. Singnum (M) domni Paldolfi gloriosi principis. (SI D) Iohannes clericus et scriba ex iussione predicte potestatis scripsi. Da[t]ur enim vobis pridie kalendas martjas in anno tricesimo principatus domni Paldolfi [gloriosi]g prin[c]ipis et vicesimo quarto anno principatus domni Landolfi magni principis filii eius, die lunis, hoctaba indictjone. Actum in sacratissimo Beneventano Palatjo.

Editions: Poupardin 1907, pp. 159-60 (all’anno 1010); Ciaralli, De Donato, Matera 2002, n. 29, pp. 87-89 (source of the text reproduced here). Document summaries: Bartoloni 1953, pp. 302 (all’anno 1011). Fac simile: API, XV/67, tav. 35 (e non XIV come da refuso nell'edizione).

Gli elementi cronologici non concordano: l’era dei due principi di Benevento Pandolfo II e Landolfo V riporta al 1011, l’indizione al 1010, e il giorno della settimana al 28 feb. 1009: gli editori ipotizzano che il rogatario possa aver fatto confusione con gli elementi cronologici contenuti nella petitio, che probabilmente riportava l’indizione e un giorno della settimana correnti al momento della sua realizzazione. Il documento è redatto transversa charta. Sigillo impresso incassato deperdito: alone confuso del diametro approssimativo di mm. 54-56 (cfr Ciaralli, De Donato, Matera 2002, pp. 87-88). Dauferio conte che intercede presso il principe a favore del gastaldo Rodelgrimo, potrebbe forse identificarsi con Dauferio II conte di Larino (nel dubbio non si crea tuttavia il collegamento alla scheda di II livello). Sussistono alcune perplessità circa l'identificazione di questo scrittore con il Iohannes clericus et scriba, attivo in cancelleria tra il 1012 e il 1015, cui si attribuiscono i docc. 1312 e 1313, cfr anche Matera 2012, p, 357.