Benevento, Biblioteca Capitolare, Pergamene a parte, n. VI
source date: [1012 December 18]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini salvatoris nostri Iesu Christi Paldolfus et Landolfus et Paldolfus divina ordinante providentia Langobardorum gentis principes. Cum principali excellentia petitionum dilectorum suorum omnibus iuste petentibus clementer favet. Igitur noverit omnium fidelium sancte Dei Ecclesie nostrorumque presentjum scilicet ac futurorum agnoscant sollertja Amatum venerabilem abbatem ecclesie Sancti Benedicti, que constructa est extra hanc Beneventanam civitatem iuxta fluvio Caloris per Madelfridum comitem dilectum nostrum, et filius Madelfrid nostram adiisse a Deo protegendam principalem dignitatem, deprecans ut pro augmento predicti sui monasterii in qua ipse Amatus regimen tenere videtur, nostreque patrie salbatjone concederemus atque confirmaremus in ecclesia Beati Pauli apostoli subdita eiusdem sue ecclesie atque monasterii que constructa esse videntur intus hanc Beneventanam veterem civitatem secus murum huius Beneventane civitati <sic> in qua et ipse regimen tenere videtur ad perpetualiter easdem ecclesias habendum eiusque rectores, atque possidendum cuncta qualiter hic inferius declaratur iure quieto; de quibus etenim petiit <ip>sa nostra celsitudine ut in eadem ecclesia sancta pro perhenni tuitjone, ut mos est, antecessorum nostrorum principum munitjonem inde fieri iuberemus. quapropter ne eius inaudita fieret postulatjo eiusdem petitjonis usquequaque assentjentes ex ipsis omnibus eius petitjonibus in ipsa sacra ecclesia, hos nostre munitatis apices fieri precepimus, per quos videlicet omnino sancimus et perpetualiter per presens hoc nostrum roboreum preceptum damus atque concedimus et confirmamus in prelate ecclesie Sancti Benedicti et iamdicti Beati Pauli apostoli omnia que a regibus et ab antecessorum nostrorum principum in eadem ecclesia concessa sunt vel confirmata per preceptora vel ratjones. Unde moniminas habent pars ipsius ecclesie vel ratjones ut semper pars eiusdem ecclesie eiusque rectores illud semper abeant et possideant absque cuiuslibet contrarietate. similiterque concedimus et confirmamus in prephata ecclesia vocabulo Sancti Pauli quatenus pars eiusdem ecclesie eiusque rectores potestatem abeant de quantum continere videtur casis eiusdem ecclesie in eodem murum huius nostre civitati rumpere et cosse de arcora et aliud hedificium in eodem murum facere et desuper platea illa que vadit erga eodem murum arcora volvere et aliud hedificium desuper eadem platea facere quem ammodum voluerit et necesse fuerit ad pars eiusdem ecclesie ita ut in predictum murum pars eiusdem ecclesie eiusque rectores potestatem habeat foramina facere unde semper discurrat ipsa aqua foras eodem muru[m] tam quod discurserit a balneum ipsius monasterii quam et quod discurserit a pars eiusdem ecclesie totum per predicta foramina discurrat semper foras eundem murum, iterum concedimus in eundem venerabile locum omnibus rebus exfundatis que fuerunt de hominibus que ex hoc seculo absque heredes migraverunt et cum rebus eiusdem ecclesie coniuncta est ut semper pars eiusdem ecclesie eiusque rectoribus illud abeant et possideant una cum monimina inde pertinentes et continentes ad faciendum quod voluerint nec non et concedimus in prephata ecclesia Sancti Pauli ut omnes guareghant qui de exteris finibus venerint aut homines qui se nostro principatu subiciunt in eadem ecclesia optulerit seu oblatum fuerit aliquit ut semper pars eiusdem ecclesie eiusque rectoribus omnia que hibidem optulerit vel oblatum fuerit una cum monimina inde pertinentes, illud abeant et possideant faciendum quod voluerint; iterum concedimus in eundem venerabile locum omnibus illis hominibus qui in rebus eiusdem ecclesie sponte ad habitandum introierint ut semper illos defensos abeatis ab omni servitjo puplico set quicquit in pars puplica facere debunt totum illud in pars predicte ecclesie eiusque rectoribus faciant atque persolbant; pariterque concedimus ut pars eiusdem ecclesie semper sint soluta ab omni datjone et servitjo puplico cuiuscumque facientes vel persolventes set semper sint exinde soluta atque quieta, ea etenim sanctjone cuncta iam dicta nostra concessione, velut prelegitur, amodo et perpetualiter pars eiusdem ecclesie eiusque rectoribus ea omnia abeant et possideant per hanc nostram principalem concessionem faciendum omnia quod voluerint absque ullius comitibus, gastaldeis, iudicibus vel sculdays nostris aut cuiuscumque persone hominum aliqua con[tr]arietate vel inquietudine a neminem aliquit contrarium in aliquo ingerente. Ut autem hec nostra concessio ab omnibus immobiliter observetur manu propria scripsimus et anulis nostris supter iussimus sigillari. Signum (M) domini Paldolfi gloriosi principi. Iohannes clericus et scriba ex iussione predicte potestati scripsi. Datur enim vobis quintodecimo kalendas ianuarii in anno tricesimo secundo principatus Paldolfi gloriosi principis et vicesimo sexto anno principatus domni Landolfi magni principis filii [eius et secun]do anno principatus domni Paldolfi filius supradicti domni Landolfi, undecima indictjone. Actum in sacro [Be]neventano Palatjo.

Editions: IS2, VIII, coll. 54-55; Ciaralli, De Donato, Matera 2002, n. 30, pp. 89-93 (source of the text reproduced here). Document summaries: Bartoloni 1953, pp. 302. Fac simile: API, XV/67, tav. 36.

Il documento, emesso dai principi di Benevento Pandolfo II, Landolfo V e Pandolfo III, è redatto transversa charta. Inchiostro rosso nella piccola parte visibile del monogramma. Sigillo impresso incassato deperdito: alone bruno del diametro di mm. 58 (cfr. Ciaralli, De Donato, Matera 2002, p. 90).