Benevento, Biblioteca Capitolare, Pergamene a parte, n. VII
source date: [1015 September 11] [Indizione bizantina.] [Benevento]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini salvato[ri]s nostri Iesu Christi dei eterni. Landulfus et Paldulfus filius eius divina ordinante providentia Langnobardorum gentis principes. C[um] principali excellentia petitionum dilectorum suorum omnibus iuste petentibus clementer favet. Igitur omnium fidelium sancte Dei Ecclesie nostrorumque presentjum scilicet hac futurorum agnoscat sollertja Azzonem venerabilem abbatem monasterii Sanctorum confessorum Lupuli et Zosimi qui constructum esse videtur intus nobam Beneventanam civitatem per Roffridum comitem dilectum nostrum parentem, nostram adiisse, a Deo protegendam, principalem dignitatem deprecans ut pro aug[m]ento predicte sancte ecclesie nostreque patrie salvatjone concederemus atque confirmaremus in prefato monasterio in quo ipse constitutus est abbas atque regimen tenere videtur, ad perpetualiter habendum hac possidendum cuncta qualiter hic inferius declaratur iure quieto, de quibus etenim p[eti]it a nostram celsitudinem ut in eodem sacro monasterio pro perhenni tuitjone, ut mos est, a[n]te[c]essorum nostrorum principum munitjonem exinde fieri iuberem[u]s; denique ne eius inaudita fieret postulatjo, eiusdem petitjo[n]ibus usquequaque assentjentes, ex ipsis omnibus petitjonibus in ipso sacro cenobio hos nostre munitatis apices [fieri] pręcepimus, per quos v[i]delicet omnino sancimus et perpetualiter per presens ho[c n]ostrum roboreum preceptum concedimus atque confirma[mus eidem] monasterio Sanctorum confessorum Lupuli et Zosimi omnia que a regibus vel ab antecessorum nostrorum principum vel a ducibus in eodem sancto cenobio concessa sunt vel confirmata sive per preceptora [a]ut per monimen vel ratjones aut undecumque vel quo[mo]documque in eandem <sic> monasterio pertinentem esse videtu[r], totum et in integrum illud in eodem venerabili locum concedimus et confirmamus ad semper habend[um] atque possidendum; i[t]erum concedimus et confirmamus in eodem sancto hac venerabili monasterium omnes rebus exfundatas q[u]e fuerunt de hominibus qui ex hoc seculo absque herede migraverunt de quantum coniunctum est cum hereditate predicti cenobii et de quantum infra finis de iam dicta hereditate predicti monasterii esse videtur, una cum ipsa monimina et hereditates ta[m] quod supra in eundem locum confirmavimus quam et illa[s] rebus exfundatas, quas ipsa monimina eiusdem ecclesie continunt, unde pars eiusdem mon[asterii affec]tjonem non habent, ut licentjam et potestatem habeat rectorem ipsius monasterii cum ipsa monimina ca[usa]re et ad legem ostendere et omnem definitjonem cum eas facere absque cuiuslibet molestatjone et rebus ipsis ad pars ipsius monaste[rii .15. pari]terque concedimus et confirmamus in eunde[m] venerabilem locum integram ecclesiam vocabulo Sancte Dei genitricis et virginis Marie que constructa est foras hanc Beneventanam civitatem iuxta civitas que vocatur Buianu propinquo ipso bibaru quod in eundem [cenobium] optulit Maghenolfus comes atque puerulus filius Audoaldi una cum ipsum molinum et locum de alium molinum qui hibidem edificatum fuit et cum aqua de eodem [m]olina et omnem ordinem de eadem molina per carta offertjonis quod pars eiusdem monasterii aput se firmatum retinet ad semper habendum pars eiusdem monasterii eiusque rectores, de sicut per iamdicta carta est pertinentem in predicto monasterio. nec non et concedimus et conf[ir]mamus in eundem monasterio integram ecclesiam vocabulo Sancti Martini et Sancti Bartholomei que edificate sunt in monte qui dicitur Maccla Godini in finibus de supradicta civitate Buiano, una cum omnibus ipsis rebus et molina qualiter pr[e]dicti monasterii est pertinentes per singule carte offertjonis tam i[nfra sup]radictis locis seu et in finibus ipsorum l[oc]is seu undecumque [eiusdem mona]sterii est ibidem pertinentes tam in mo[nte] et cun[ct]is [co]herentjis et abiacentjis <sic> suis, totum illu[d] de sicu[t] eidem cenobii est pertin[entes, .13. conce]ssim[us] et confirmamus ad semper habendum eod[em mo]nasterium eiusque rectores, ea etenim sanctjon[e ut ea que supra] legitur <sic> cum suis omnibus pertinentjis et omnia quod supra [dix]imus in prephatum ac venerabilem monasterium concessimus atque confirmabimus ia[m dic]t[am] partem eiusdem monasterii eiusque rectoribus amodo et perpetualiter illa omnia habeant ac possideant sine ullius comitis, castaldeis seu iudicibus rei puplice vel cuius[c]umque hominum aliqua contrarietate. et ut nullus ex predictis omnibus quippiam invasionis aut contrarietatis in supradicta nostra concessione atque confirmatjone parti eiusdem monasterii ullo um[q]uam tempore presumat set a presenti et deinceps perpetuis temporibus predicta omnia partem eiusdem monasterii eiusque rectores illa omnia abeant et possideant, [manu] propri[a sc]rips[i]mus et anulis nostri iussimus sigillari. Signum (S) domini Landulfi gloriosi principi. (SI D) Ego [Iohannes clericus et s]criba ex iussione predicte potestatis scripsi. Datum [die] tertja [id]us septembrii in anno vicesimo nono principatus domni Landolfi gloriosi principis et quinto anno principatus domni [Pa]ldolfi magni principis filii eius, die sabbati, quartadecima indictjone. Actum in sacratissimo Beneventano Palatjo.

Editions: IS2, VIII, coll. 87 sg; Ciaralli, De Donato, Matera 2002, n. 32, pp. 96-100 (source of the text reproduced here). Document summaries: Bartoloni 1953, pp. 302. Fac simile: API, XV/67, tav. 37.

Il documento è emesso dai principi di Benevento Landolfo V e Pandolfo III. Signum monogrammatico in inchiostro rosso. Sigillo impresso incassato deperdito; alone chiaro del diametro di mm. 60 in senso orizzontale e di mm. 63 in senso verticale (cfr. Ciaralli, De Donato, Matera 2002, pp. 97-98).