Montevergine, Archivio dell’Abbazia, perg. n. 47
source date: [1041 June 20] [Capua (Caserta)]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine domini salvatori Iesu Christi Dei aterni <sic>. Guaimarius divina ordinante providentia Langovardorum gentis princeps, cum principalis excellentia petitione dilecti sui petenti clementer favet. Quapropter noberit omnium fidelium nostrorum presentium scilicet ac futororum sagacitas quoniam Landenolfus, comes Caiatiensis dilectus noster filius quondam Landoni comitis nostras clementias quatinus concederemus et confirmaremus Grimoaldo comiti palatii ex cibitate nostra Capua dilectissimo parenti nostro, filio quondam Madelmi comitis suique heredes hos subscriptos hebreos, habitatores prephate nostre Capue cibitatis: Vitalem filium quondam Iona hebrei, et Samuelem generum suum, et Iuda filium quondam Sambati heb[rei, et Man]uelem nepotem suprascripti Iude filium videlicet Iona germani sui, quia ipse Iona christianus effectus est, et Iosep et Iona germani filii quondam Habraam hebrei et Manuelem et Sambati germani filii quondam Maioni hebrei, qui fuerunt ipsi quondam Sambati et Abraam et Maio germani predicti Vitali, et Dunissum filium quondam Sidicie hebrei, et Nathanielem filium quondam Vitali hebrei medici, et Habraam filium quondam Achaci hebrei, qui fuerunt ipsi quondam Vitali medicus et Achaci germani, filii quondam Abraam hebrei, et ipsi quondam Sedicia et Abraam fuerunt generi quondam Dunissi hebrei, simul cum omnibus rebus eorum et terris et presis et casis fabritis et infabritis eorum et que fuerunt et pertinuerunt suprascripti Iona, qui christianus effectus est, et scole eorum hebraice et reliqua in omni ratione et ordine, quemammodum hic supter dicturi sumus. De quibus petiit a nostris excellentiis ut nostre emunitatis apices eidem Grimoaldo comiti inde fieri iuberemus. Cuius preces veningnissime exaudientes, hos nostre firmitatis apices ei exinde fieri iussimus; per quos omnino sancimus et perpetualiter habendum nostris et futuris temporibus per hoc nostrum rovoreum preceptum concedimus et confirmamus tibi supranominati Grimoaldo comiti palatii, dilectissimo parenti nostro, et ad tuos heredes, id est ipsos prenominatos hebreos: [Vita ]lem et Samuelem et Iudam et Manuelem et Iosep et Ionam et Manuelem et Sambati et Dunissum et Nathanielem et Abraam, simul cum omnibus rebus eorum et terris et presis et casis fabritis et infabritis eorum, et que fuerunt et pertinuerunt ipsius Iona, qui christianus effectus est, et scole eorum hebraice, ut omnia servitia et in[ope]rationes, censora et dationes, cavallos et data et portaticum et plateaticum et vigilias cibitatis, ceteraque omnia que ipsis prenominatis hebrei et heredes eorum parti rei publice facere et dare atque persolvere debuerint, et que ipsis prenominatis soliti sunt facere seu dare et persolvere, et omnem iudicaliam et scaditiones atque cetera omnia que de ipsis prenominatis hebreis et de eorum heredibus sive de predictis rebus eorum et terris et presis et casis fabritis et infabritis [eo]rum et scole eorum parti rei publice pertinentes inbeniuntur quibuscumque modis in integrum in tua et de heredibus tuis existant potestates. Hec autem omnia, que et qualiter supra leguntur nostris fisci et parti rei publice pertinentes, tibi qui supra Grimoaido comiti palatii tuique heredibus concessimus et confirmabimus una cum sigillato precepto et sigillato scripto inde continentes et pertinentes et cum eorum continentiis ad possessionem tuam et de tuis heredibus ad havendum et possidendum firmiter a nunc et semper et faciendum exinde omnia, que vobis placuerint, absque contrarietatem comitum castaldeorum iudicum sculdachorum vel de cuiuscumque persona hominum con[tradictione]m vel inquietudinem nemine vobis exinde in aliquo molestia ingerenti. Quod si quispiam homo, magna vel parba persona, anc nostra concessione atque confirmationem nostri precepti in quomodocumque violari presumserit sciat se esse compositurus tibi, qui supra Grimoaido comiti palatii, tuisque heredibus auri purissimi libras quinquaginta et, post solutam penam, hec nostra concessio atque confirmatio firma permaneat semper, quod ut verius credatur diligentiusque ab omnibus obserbetur, manus nostra propria scripsimus et ex anulo nostro impressione supter iussimus sigillari. (S). [Signum] (M) domini Guaimarii excellentissimi principis. (SID). Adenolfus notarius ex iussione predicte serenissime potestatis scripsi (S). Datum decima secunda kalendas iulias, an[no vi]cesimo tertio principatus Salerni predicti domni Guaimarii, gloriosi principis ac tertio anno principatus eius Capue et tertio anno ducatus illius Amalfis et tertio anno eius Surrenti, indictione nona. Actum in cibitate Capuana (S).

Editions: Schipa 1887 [1968]*, n. 44, pp. 757-759 [262-264]*; CDV, I, pp. 180-183, n. 47 (source of the text reproduced here). Document summaries: Mongelli 1956-1962, I, p. 33, n. 47. Fac simile: CDV, I, p. 181.

Voigt 1902, p. 71, n 224; Poupardin 1901, pp. 171, 175; Pratesi 1959, p. 521; Hirsch, Schipa 1968, pp. 188 nota 8, 191 nt. 15.

Il documento è emesso dal principe di Salerno Guaimario IV. Sigillo cereo impresso incassato deperdito.