Montevergine, Archivio dell’Abbazia, perg. n. 49
source date: [1043 April 8] [Benevento]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

+ In nomine Domini salvatoris Iesu Christi Dei eterni. Paldolfus et Landolfus divina ordinante providentia Langobardorum gentis principes, cum principali excellentia petitionum dilectorum suorum omnibus iuste petentibus clementer favet. Igitur noverit omnium fidelium nostrorum, presentium scilicet hac futurorum, agnoscat sollertia quoniam Donatus filius Berenardi, Berenardu filius quoddam Cennami presbiteri, Iaquintu filius Iohanni, Andrea clericus filius Dauferi, Roffrid filius Iohanni, filius Andree, Iohanne presbiter filius Iohanni, et ipsa redes Lando, per Aldemari comite dilectum nostrum parentem hac filius quoddam Adelferi, nostram adiisse a Deo protegendam principalem dignitatem, deprecans ut concederemus eorum et ad illorumque heredibus cunta qualiter hic imferius declaratur habendum iure quieto; de quibus etenim petierunt sibi a nostra excellentia quatenus munitiones apices exinde eorum fieri iuberemus, cuius petitionibus usquequaque assensum prebentes, hos nostre munitatis apices exinde illorum fieri precepimus. Per quos videlicet omnino sancimus et perpetualiter per presens hoc nostrum roboreum preceptum concedimus et confirmamus vobis supradictis hominibus Donati, Berenardi, Iaquinti, Andree clerico, Roffrid, et ad ipsi filii Andree, Iohanni presbiteri, et ad ipsa redes Landoni et ad illarumque heredibus, ut amodo et deimceps securi et quieti permaneatis ab omni serbitio puplico hoc est: dationem, pensionem, angarias, fodarem vel portaticum seu omnia qualiter ipsa vestra preceptora vestra continunt, quod ipsi vestri abii concessum habunt a pars sacri nostri Palatii. Ideo sic illud vobis et ad vestris heredibus concedimus et confirmamus ad semper exinde securiter et firmiter permanendum sine cuilivet invasione aut molestatione, et omnia exinde faciendum quodcumque volueritis vos et heredes vestros, inde peragendum in omnibus sicuti iamdicta preceptora quod ante hos preteritos annos ipsi supradicti vestri antecessores a predicto sacro nostro Palatio concessum habuerunt. Ea etenim sanctione quod est cunta suprascripta nostra principalem concessionem veluti prelegitur, datione, pensionem, angarias fodarem, plateatica vel portatica, seu omnem serbitium quem vos supradicti vel vestrarumque heredibus im pars rei nostre puplice aut cuilibet illud facere vel persolbere debueritis nullius ea facientes vel persolbentes, sed securiter et firmiter exinde permanendum amodo et perpetuis temporibis cum cunta vestra parata vel conquisita, exinde omnia faciendum quodcumque volueritis absque ullius comitibus, gastaldeis, yudicibus vel sculdays nostris aut cuiuscumque persone hominum aliqua contrarietatem, et quicumque hanc nostram principalem concessionem contrare aut removere quesierit vel in aliquo violare presumserit sciad se esse compositurus vobis vestrisque heredibus auri obrizi libras sex, medietate sacro nostro Palatio et medietate vobis supradictis hominibus et ad vestris heredibus et hec nostra concessio omni tempore firma permanead. Ut autem hec nostra concessio atque confirmatio plenius in Dei nomine habead vigore et ab omnibus immobiliter obserbetur manu propria scripsimus et anulis nostris subter iussimus sigillari. Signum (M) domni Paldolfi gloriosi principis (SID). Ysus scriba ex iussione supradicte potestati scripsi. Datur enim vobis sexto idus aprelis in anno tricesimo secundo principato domni Paldolfi gloriosi principis et quinto anno principatus domni Landolfi magni principi filius eius, die veneris, octabo die intrante eodem mensis, undecima indictione. Actus in eodem sacro Beneventano Palatio.

Editions: Scandone 1948, pp. 145-146 n 49; Poupardin 1907, pp. 167-168, n.. 21; CDV, I, pp. 188-191, n. 49 (source of the text reproduced here). Document summaries: Poupardin 1901, p. 161; Mongelli 1956, p. 33-34, n 49. Fac simile: API, XV/67, tav. 40; CDV, I, p. 189.

Voigt 1902, p. 69, n. 194; Pratesi 1959, p. 521.

Il documento è emesso dai principi di Benevento Pandolfo III e Landolfo VI. Sigillo cereo impresso incassato deperdito.