Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, s.n. <1, fuori sezione>, pp. 279-280
source date: [774 November] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[I]n nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Domnus Arichis piissimus atque excellentissimus princeps gentis Langubardorum, divino premonitus nutu, offero in ecclesia Sancte Sophię quam a fundamentis edificavi, pro redemptione anime meę seu pro salvatione gentis nostre et patrię, corte in Luceria, loco qui dicitur Aquilone, in territurio Cerbuli serbi nostro, condomas tres ibidem permanentes, hoc est casa que regitur per Teroaldu cum uxore et filiis et omnibus sivi pertinentibus, casa que regitur per Ferrandu cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, casa que regitur per Pepino cum uxore et filiis et omnibus sivi pertinentibus, qui fuerunt de subactione Trasari gastaldio nostro. Quod vero preceptum oblationis ex iussione nominate potestatis scripsi ego Lopoald notarius. Actus Beneventi in filicissimo palatio in anno septimo decimo, mensi nobembrio per indictionem tertiam decimam. Feliciter.

[^1]

[^1: Nel cartulario è presente anche un riassunto del documento, inserito nel falso preceptum donationum, concessionum et confirmationum del novembre 774 (CSS, (†) I, 1, pp. 289-336), per il quale si veda il commento al doc. 3535. Segue il testo di detto riassunto (CSS, I, 1 [52], p. 327):]

(…) [52] Nec non et corte in Luceria, loco qui dicitur Aquilone, in territorio Cerboli servi nostro et condome tres ibidem permanentes, hoc est casa qued regitur per Teroald cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, casa quec regitur per Ferrandu cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, casa que regitur per Pepino cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, de subactionem Trasari gastaldio nostro. (…)

Editions: IS2 X, Anecdota, —; Poupardin 1907, p. 135; ; Bertolini P. 2002, 73, pp. 607-613; CSS, [s.n. 1] (fuori sezione), pp. 279-280 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, III, p. 96; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 2 U, p. 68 (v. Smidt 1910, p. 113); Voigt 1902, —; RIM, 411.

Di Meo 1795-1819, —; Bertolini O. 1926, n. 73, p. 29; Falco 1929, pp. 473-474.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Questo documento è il primo dei quattro precepta di Arechi II del novembre 774 dimenticati nella prima stesura del cartulario e inseriti fuori sezione, forse da una mano diversa da quella che ha copiato l'insieme (CSS, pp. 70, 280).