Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, s.n. <3, fuori sezione>, pp. 281-282)
source date: [774 November] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

[I]n nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Domnus Arichis piissimus aque excellentissimus princeps gentis Langobardorum, divino premonitus nutu, concedo in ęcclesia Sancte Sophię quam a fundamentis ędificavi, pro redemptione anime meę seu pro salvatione gentis nostre et patrię, ecclesiam Sanctę Marię quę sita est in ipso iaio nostro qui nominatur de Albuti in finibus Laniensis, ubi Iunianus dicitur, cum terra ibi in ipsam ecclesiam in longitudine miliaria tres et in latitudine miliarium unum, hec omnia Sanctę Sophię monasterio concessimus possidendum. Quod vero preceptum oblationis ex iussione et dictatus nostre potestatis scripsi ego Lopoald notarius. Actus Beneventus in filicissimus palatio in anno septimo decimo, mensi novembrio per indictionem tertiam decimam. Feliciter.

[Nel cartulario è presente anche un riassunto del documento, inserito nel falso preceptum donationum, concessionum et confirmationum del novembre 774 (CSS, (†) I, 1, pp. 289-336), per il quale si veda il commento al doc. 3535. Segue il testo di detto riassunto (CSS, I, 1 [67], p. 335):]

(…) [67] Nec non et ipsa ecclesia Sancte Marie in finibus Laniensis, loco ubi Iunianus dicitur, cum omnibus suis pertinentibus Sancte Sophie dedimus possidendum. (…)

Editions: IS1 VIII, col. 570; IS2, X, coll. 420-421; Bertolini P. 2002, 75, pp. 622-628; CSS, [s.n. 3] (fuori sezione), pp. 283-284 (source of the text reproduced here). Document summaries: Voigt 1902, 2, p. 59; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 2 T, p. 68 (v. Smidt 1910 p. 113); RIM, 413.

Di Meo 1795-1819, III, p. 97; Bertolini O. 1926, n. 75, p. 29.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Questo documento è il terzo dei quattro precepta di Arechi II del novembre 774 dimenticati nella prima stesura del cartulario e inseriti fuori sezione (cfr. CSS, I, pp. 70).