Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 2, pp. 337-338
source date: [774 November] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Domnus Arichis piissimus atque excellentissimus princeps gentis Langubardorum, divino premonitus nutu, offero in ecclesia Sancte Sophie quam a fundamentis edificavi, pro redemptione anime meę seu pro salvatione gentis nostre et patrię, ęcclesiam Sancti Mercurii que posita est in gaio nostro Fęcline et de ipso gaio circa ipsam ecclesiam largiti sumus in monasterio Sancte Sophię terram modiorum quingenta; seu et ecclesiam Sancte Reparatę que in ipso gaio posita est, nostra vero potestas concessit in monasterio Sancte Sophię territorio quantum presbyter ipsius ęcclesię sine palatii concessione tenebat. Quod vero preceptum oblationis ex iussione et dictatu nominate potestatis scripsi ego Lopoald notarius. Actus Beneventus in filicissimus palatio in anno septimo decimo, mensi novembrio per indictione tertiam decimam. Feliciter.

[Nel cartulario è presente anche un riassunto del documento, inserito nel falso preceptum donationum, concessionum et confirmationum del novembre 774 (CSS, (†) I, 1, pp. 289-336), per il quale si veda il commento al doc. 3535. Segue il testo di detto riassunto (CSS, I, 1 [4], p. 294):]

(…) [4] Nec non et ecclesia Sancti Mercurii que posita est in gaio nostro Fecline et de ipso gaio circa ipsa ecclesia largiti sumus terra modiorum quingenta. Seu et ecclesia Sancte Reparate que in ipso gaio posita est, nostra vero potestas concessit in monasterio Sancte Sophie territoria modiorum centum. (…)

Editions: IS1 VIII, col. 582; IS2 X-2, col. 429; Borgia 1763-1769, I, p. pp. 305-306; Bertolini P. 2002, 76, pp. 629-636; CSS, I, 2, pp. 337-338 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, III, p. 95; Cappelletti 1845, p. 45; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 2 A p. 66 (v. Smidt 1910 pp. 111-112); Voigt 1902, 3, p. 59; RIM, 391.

Bertolini O. 1926, n. 76, p. 29

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Arechi II.