Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 3, pp. 338-339
source date: [774 November] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Domnus Arichis piissimus atque excellentissimus princeps gentis Longubardorum, divino premonitus nutu, offero in ecclesia Sancte Sophie quam a fundamentis edificavi, pro redemptione anime meę seu pro salvatione gentis nostre et patrie ęcclesiae Sancte Marię que sita est in Alifa, loco qui dicitur Massana, cum omnibus suis pertinentibus, Sancte Sophie monasterium concessimus possidendum. Quod vero preceptus oblationis ex iussione et dictatus nominate potestatis scripsi ego Lopoald notarius. Actus Beneventus in filicissimus palatio in anno septimo decimo, mensis novembrio per indictione tertiam decimam. Feliciter.

[^1]

[^1: Nel cartulario è presente anche un riassunto del documento, inserito nel falso preceptum donationum, concessionum et confirmationum del novembre 774 (CSS, (†) I, 1, pp. 289-336), per il quale si veda il commento al doc. 3535. Segue il testo di detto riassunto (CSS, I, [12], p. 300, p. 327):]

(…) [12] Seu et ecclesia Sancte Marię que sita est in Alifa, loco qui dicitur Massana, cum omnibus sibi pertinentibus Sancte Sophię monasterio concessimus possidendum. (…)

Editions: IS1 VIII, col. 582; IS2 X-2, col. 429; Bertolini P. 2002, 77, pp. 637-642; CSS, I, 03, pp. 338-339 (source of the text reproduced here). Document summaries: Voigt 1902, 8, p. 59; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 2 A p. 66; RIM, 392.

Di Meo 1795-1819, III, p. 95; Bertolini O. 1926, n. 77, p. 29; Falco 1929, pp. 473-474.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Arechi II.