Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 4, pp. 340-341
source date: [774 November] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Domnus Arichis piissimus atque excellentissimus princeps gentis Langubardorum, divino premonitus nutu, offero in ęcclesia Sancte Sophie quam a fundamentis edificavi, pro redemptione anime meę seu pro salvatione gentis nostre et patrię, ecclesiae Sancti Gregorii quam Felicitas ancella Dei a fundamentis edificavit et per suam cartulam omnes faccultates <sic> suas eidem ęcclesię optulit, et eo quod ad manus nostre potestatis pertinuit, eandem ecclesiam cum omnibus suis pertinentibus monasterium Sancte Sophie firmabimus possidendum. Quod vero preceptus oblationis seu firmitatis ex iussionum et dictatus nominate potestatis scripsi ego Lopoald notarius. Actus Beneventus in filicissimo palatio in anno septimo decimo, mensi novembrio per indictione tertiam decimam. Feliciter.

[^1]

[^1: Nel cartulario è presente anche un riassunto del documento, inserito nel falso preceptum donationum, concessionum et confirmationum del novembre 774 (CSS, (†) I, 1, pp. 289-336), per il quale si veda il commento al doc. 3535. Segue il testo di detto riassunto (CSS, I, 1 [16], p. 302):]

(…) [16] Nec non et ecclesia Sancti Gregorii quam Felicitas ancilla Dei a fundamentis edificabit et per suam cartulam omnes facultates suas eidem ęcclesie optulit, et eo quod ad manus nostre potestatis pertinuit eandem ecclesia cum omnibus sibi pertinentibus monasterio Sancte Sophie firmabimus possidendum. (…)

Editions: IS1 VIII, col. 583; IS2 X-2, col. 429; Bertolini P. 2002, 78, pp. 643-649; CSS, I, 04, pp. 340-341 (source of the text reproduced here). Document summaries: Voigt 1902, 8, p. 59; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 2 B, p. 66; RIM, 393.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Arechi II.