Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 5, pp. 341-343
source date: [774 November] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Domnus Arichis piissimus atque excellentissimus princeps gentis Langubardorum, divino premonitus nutu, offero in ecclesia Sancte Sophie quam a fundamentis edificavi, pro redemptione anime meę seu pro salvatione gentis nostre et patrie integram piscationem sacri nostri palatii in mare Sipontina passos trecentos, ex una parte fine monasterii Sancti Vincentii et de alia parte fine monasterii Sancti Petri; nec non et concessimus in eodem loco ecclesia Sancte Eufimię cum integre terre sacri nostri palatii; et insuper in eodem monasterio concessimus in predicto loco condome tres ad piscandum et ad salem faciendum in eodem pantano: casa que regitur per Teroaldu cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus et casa que regitur per Anseramu cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, casa que regitur per Garoaldum cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, qui fuerunt de subactione Hermerissi gastaldio nostro seu et ecclesia Sancte Reparate que posita est in gaio nostro Fecline et circa ipsa ecclesia largiti sumus in monasterio Sancte Sophię territoria modia centum quantum presbyter ipsius ecclesię sine palatii concessionem tenebat. Quod vero preceptus oblationis ex iussione et dictatus nominate potestatis scripsi ego Lopoald notarius. Actus Beneventus in filicissimo palatio in anno septimo decimo, mensi novembrio per indictione tertiam decimam. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 583; IS2 X-2, col. 429-430; Bertolini P. 2002, 79, pp. 650-658; CSS, I, 05, pp. 341-343 (source of the text reproduced here). Document summaries: Voigt 1902, 6, p. 59; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 2 C, p. 66 (v. Smidt 1910 p. 112); RIM, 394.

Di Meo 1795-1819, III, p. 96; Bertolini O. 1926, n. 79, p. 29; Falco 1929, p. 473-474.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Arechi II.