Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 6, pp. 343-345
source date: [774 November] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Domnus Arichis piissimus atque excellentissimus princeps gentis Langubardorum, divino premonitus nutu, offero in ecclesia Sancte Sophie quam a fundamentis edificavi, pro redemptione anime meę; seu pro salvatione gentis nostre et patrie, ecclesia Sancti Petri que edificata est in gaio nostro Fecline ubi dicitur Aqua Sancta et de ipso gaio largiti sumus territorium in monasterio Sancte Sophie a fine Venatoris per serra usque in staffilum inter duo tora et per garbonara de Asculo usque in finem de novo Frontino, de alia vero parte per viam puplicam usque in flubium Calabium, deinde usque in terminum quod dicitur Altare; et concęssimus eidem Sancte Sophie monasterium baccarios casas numeros novem, hii sunt casa que regitur per Maurissonem cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, casas que regitur per Francoaldu cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, casas que regitur per Ansoin cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, casas que regitur per Maurizone cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, casas que regitur per Aldichis cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, casas que regitur per Mauroaldu cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, casas que regitur per Ursus cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, casas que regitur per Gayruzu cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, casas que regitur per Winulx cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, casas que regitur per Scalcone cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus. Quod vero preceptus oblationis ex iussione et dictatus nominate potestatis scripsi ego Lopoald notarius. Actus Beneventus in filicissimo palatio in anno septimo decimo, mensi novembrio per indictione tertia decima. Feliciter.

[^1]

[^1: Nel cartulario è presente anche un riassunto del documento, inserito nel falso preceptum donationum, concessionum et confirmationum del novembre 774 (CSS, (†) I, 1, pp. 289-336), per il quale si veda il commento al doc. 3535. Segue il testo di detto riassunto, che riproduce il testo del documento quasi per intero, pure se dà un elenco di case leggermente diverso, dichiarando che appartengono alla iudicaria del marepays Faroaldus (CSS, I, 1 [2], p. 292-293):]

(…) [2] Seu et ecclesiam Sancti Petri que edificata est in gaio nostro Feclinę ubi dicitur Aqua Sancta et de ipso gaio largiti sumus territorio in monasterio Sanctę Sophię a fine Venatoris per serra usque in staffilum inter duo tora et per carbonarium de Asculo usque in finem de novo Frontino, de alia vero parte per viam puplicam usque fluvium Calabium, deinde usque in terminum quod dicitur Altare. Et concessi eidem Sancte Sophie monasterio baccarios casas numero [***********], hec sunt: casa que regitur per Maurissonem cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, casa qued regitur per Francoaldu cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, casa que regitur per Ansoin cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinentibus, casa que regitur per Ferrandu cum germanibus et uxoribus, filiis et omnia eorum, casa que regitur per Scalconem cum uxore et filiis suis et omnibus sibi pertinentibus, casa que regitur per Vinulus cum uxore et filiis et omnibus sibi pertinen­ tibus, hi omnes cum mobilibus atque inmobilibus et pascuis et omnibus sibi pertinentibus, qui fuerunt de iudicaria Faroaldi marepays nostro. (…)

Editions: IS1 VIII, clol. 583-584B; IS2 X-2, col. 430; Bertolini P. 2002, 80, pp. 659-669; CSS, I, 06, pp. 343-345 (source of the text reproduced here). Document summaries: Di Meo 1795-1819, III, pp. 94-95; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 7, p. 59; RIM, 395.

Bertolini O. 1926, n. 78, p. 29.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Arechi II.