Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 7, pp. 346-347
source date: [774 November] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Domnus Arichis piissimus atque excellentissimus princeps gentis Langubardorum, divino premonitus nutu, offero in ęcclesia Sancte Sophie quam a fundamentis edificavi, pro redemptione anime mee seu pro salvatione gentis nostre et patrię, ecclesia quod edificata est in [*********] Sancti Nicandri et Sancti Felicii in acto Sipontino, locum ubi Bubata dicitur, cum integre territorie sacri nostro palatio per hos fines: a Frassino per ripa de Cerbarum usque in via puplica et per ipsa via usque in finem de casale Boccellati et deinde in carrara subtus eadem ecclesia Sancti Felici et Sancti Nicandri, deinde in mandra Ballata et usque in fluvio Cerbarum et exiente usque in badu de Mazu Cani; et omnia in integro in prephato monasterio Sancte Sophie offerui possidendum. Quod vero preceptus oblationis ex iussione et dictatus nominate potestatis scripsi ego Lupoald notarius. Actus Beneventus in filicissimo palatio in anno septimo decimo, mensi novembrio per indictione tertia decima. Feliciter.

Editions: IS1 VIII, col. 584; IS2 X-2, col. 430; Bertolini P. 2002, 81, pp. 671-678; CSS, I, 07, pp. 346-347 (source of the text reproduced here). Document summaries: Voigt 1902, 6, p. 59; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 2 E, p. 66; RIM, 396.

Di Meo 1795-1819, III, pp. 96-97; Bertolini O. 1926, n. 81, p. 29.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Arechi II.