Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 8, pp. 347-349
source date: [774 November] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Domnus Arichis piissimus atque excellentissimus princeps gentis Langubardorum, divino premonitus nutu, firmamus in ecclesia Sancte Sophie quam a fundamentis edificavi, pro redemptione anime meę seu pro salvatione gentis nostre et patrie, ecclesia Sancti Stephani que posita est in Strata quem Rimecausus abbas a fundamentis edificavit et per suam cartulam ipsam ecclesiam cum omnibus suis pertinentibus monasterium Sancte Sophie tradidit, nostra quoque potestas hec omnia in monasterium Sancte Sophie firmabimus. Et concessi predicte Sancte Sophie monasterio de gaio nostro territuria scilicem que est super Sanctum Stephanum usque in aliam viam puplicam et per longum usque in istrata maiore que vadit in Tarantus et concessimus in nominato Sancte Sophie monasterio condomam unam in Canni, id est Rotulo cum uxore et filiis et cum omnibus sibi pertinentibus. Quod vero preceptus oblationis seu firmitatis ex iussione et dictatus nominate potestatis scripsi ego Lopoald notarius. Actus Beneventus in filicissimus palatiu in anno septimo decimo, mensi novembrio per indictionem tertia decima. Feliciter.

[^1]

[^1: Nel cartulario è presente anche un riassunto del documento, inserito nel falso preceptum donationum, concessionum et confirmationum del novembre 774 (CSS, (†) I, 1, pp. 289-336), per il quale si veda il commento al doc. 3535. Segue il testo di detto riassunto (CSS, I, 1 [10], pp. 298-299):]

(…) [10] Seu et ęcclesia Sancti Stephani quec posita est in Strata quem Rimecausus abbas a fundamentis edificavit et per suam cartulam ipsam ecclesiam cum omnibus sibi pertinentibus monasterio Sancte Sophie tradedit, nostra quoque potestas hęc omnia in monasterio Sancte Sofie firmabimus, et concessimus predicto Sancte Sophie monasterio de gaio nostro territoria silicet que est super Sanctum Stephanum usque in aliam viam puplicam et per longum usque in strata maiorem qui vadit in Tarantum; et concessimus in nominato Sancte Sophie monasterio condomam unam in Canni cum uxore et omnibus sibi pertinentibus. (…)

Editions: IS1 VIII, col. 584; IS2 X-2, col. 430; Bertolini P. 2002, 82, pp. 679-688; CSS, I, 08, pp. 347-349 (source of the text reproduced here). Document summaries: Voigt 1902, 9, p. 59; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 2 F, p. 67; RIM, 397.

Di Meo 1795-1819, III, p. 95; Bertolini O. 1926, n. 82, p. 29.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Arechi II.