Città del Vaticano, Biblioteca Apostolica Vaticana, Vat. lat. 4939 (Chronicon Sanctae Sophiae), ed. CSS, I, 10, pp. 351-352
source date: [774 November] [Indizione bizantina.] [Benevento] [XII pm]
edition published: 2021
availability: Metadata and texts are released as Creative Commons, Attribution-ShareAlike 4.0 (CC BY-SA 4.0) (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/)

In nomine Domini Dei Salvatoris nostri Iesu Christi. Domnus Arichis piissimus atque escellentissi­mus princeps gentis Langubardorum, divino premonitus nutu, offero in ecclesia Sancte Sophie quam a fundamentis ędificavi, pro redemtione animę meę seu pro salvatione gentis nostre et patrię, corte quę videtur esse in Campo Senarcunis, quam Arotari filius Lunessuni comparavimus secundum testum cartulę, in integrum Sancte Sophie monasterio concessi perfruendum, et insuper in eodem monasterium largiti sumus in predicto loco de gaio nostro longitudinem miliaria tres, latitudine unum, qui fuit de subactionem Faroaldi marepais. Quod vero preceptus oblationis ex iussione et dictatus nominate potestatis scripsi ego Lopoal notarius. Actus Beneventus in filicissimo palatio in anno septimo decimo, mensi novembrio per indictione tertia decima. Feliciter.

[^1]

[^1: Nel cartulario è presente anche un riassunto del documento, inserito nel falso preceptum donationum, concessionum et confirmationum del novembre 774 (CSS, (†) I, 1, pp. 289-336), per il quale si veda il commento al doc. 3535. Segue il testo di detto riassunto (CSS, I, 1 [39], pp. 317-318):]

(…) [52] [39] Concessi et in predicto Sancte Sophie monasterio cortem qued videtur esse in Campo Senarcunis, quam Arotari filio Lunessuni comparabimus secundum testumg cartule, in integrum Sancte Sophie monasterio concessimus perfruendum, et insuper in eodem monasterio largiti sumus in predicto loco de gaio nostro longitudinem miliaria tres, latitudinem unum, qui fuit de subactionem Faroaldi marepahis nostro. (…)

Editions: IS1 VIII, col. 585; IS2 X-2, col. 431; Bertolini P. 2002, 84, pp. 696-698; CSS, I, 10, pp. 351-352 (source of the text reproduced here). Document summaries: Voigt 1902, 11, p. 59; Poupardin 1907, Catalogue, I, n. 2 H (v. Smidt 1910, p. 112); RIM, 399.

Di Meo 1795-1819, III, p. 96; Bertolini O. 1926, n. 84, p. 29.

https://digi.vatlib.it/view/MSS_Vat.lat.4939

Il cod. Vat. lat. 4939, noto come Liber preceptorum Beneventani monasterii S. Sophiae o, più comunemente, come Chronicon S. Sophiae, fu redatto nello scriptorium del monastero di S. Sofia di Benevento e terminato nell'anno 1119. Il documento è emesso dal principe Arechi II.